راهنما | قوانین سایت | تبلیغات | لینک ها | درباره ما | تماس با ما پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷    سلامت و مهر  
 
خانه > آسیب های روانی -اجتماعی

شناسایی 5 هزار کودک خیابانی در کشور

 معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به شناسایی پنج هزار کودک خیابانی در طرح ساماندهی آنان در کشور، گفت: مجموعا حدود 30 تا 40 درصد این کودکان خیابانی را اتباع بیگانه به ویژه اتباع افغانستان تشکیل می دهند.

به گزارش ایرنا، حبیب الله مسعودی فرید افزود: کودکانی خیابانی، کودکانی هستند که یک تا پنج ساعت در خیابان هستند که یا کار می کنند یا کار نمی کنند و از خانواده های مختلف مانند خانواده زن سرپرست ، فقیر یا خانواده دارای پدر معتاد می آیند و گاهی نیز برخی خانواده ها کودک را به زور از خانه بیرون می کنند که کار کند.

وی با اشاره به طرح ساماندهی کودکان خیابانی موسوم به طرح حمایت از کودک و خانواده، خاطرنشان کرد: این طرح به صورت آزمایشی از سه سال قبل در برخی استان ها آغاز شده و سال آینده به همه استان های کشور گسترش می یابد.


معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: بیش از 90 درصد کودکان خیابانی با پدر و مادر خودشان زندگی می کنند و بقیه هم نزد اقوام و آشنایان خود هستند و درصد کمی از آنان به عنوان کودک خیابانی -به آن مفهومی که کودک شب در خیابان بخوابد- شناخته می شوند و این موضوع خیلی نادر است و حتی آنهایی هم که بودند معمولا با پدر یا مادر خود ، شب در خیابان به عنوان بی خانمان ها می مانند.سلامت و مهر 

مسعودی فرید افزود: بنابراین برنامه گسترش مراکز روزانه ویژه کودکان خیابانی را در اولویت قرار دادیم تا با رویکرد خانواده محور بتوانیم با کمک به خانواده ، از کودک، حمایت بیشتری به عمل آوریم.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته طرح ساماندهی و حمایت از کودکان خیابانی در پنج استان شامل استان های تهران ، البرز، همدان، خوزستان و چهارمحال بختیاری به صورت آزمایشی اجرا شد؛ نکته جالب این طرح، این است که تمام امور طرح از سوی سازمان های مردم نهاد و موسسات غیردولتی انجام می شود.salamatomehr 
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: امسال این طرح تا 15 استان گسترش یافت و استان هایی مانند استان های اصفهان و فارس نیز وارد اجرای طرح شدند و سال 95 می خواهیم این طرح را به تمام کشور گسترش دهیم.

مسعودی فرید افزود: در حقیقت رویکرد ما در ساماندهی کودکان خیابانی، گسترش مراکز روزانه ویژه این کودکان است اگرچه مراکز شبانه خود را تعطیل نمی کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در مراکز روزانه به خوراک و سلامت کودکان، رسیدگی شده و از سوی دیگر با خانواده کودک ارتباط برقرار می کنیم و اگر مشکلی قابل حلی در خانواده وجود داشته باشد به برطرف شدن مشکل کمک می کنیم؛ بطور مثال ممکن است فردی در خانواده باشد که بتوانیم روی اشتغال آن فرد در خانواده سرمایه گذاری کنیم.

وی ادامه داد: این مساله می تواند کمک کند که بتوانیم به اهداف بهتری در حوزه کودکان دست یابیم.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: بودجه سال گذشته برای اجرای طرح ساماندهی کودکان خیابانی، سه میلیارد تومان و امسال 6 میلیارد تومان بود و سال آینده حداقل به 10 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

مسعودی فرید افزود: طرح حمایت از کودکان خیابانی سال آینده در همه استان ها اجرایی می شود.
وی یادآور شد: امسال تعداد کودکان تحت پوشش «طرح ساماندهی و حمایت» را از یکهزار و 500 کودک به حدود چهار تا پنج هزار کودک افزایش دادیم تا از خدمات سرپایی این طرح استفاده کنند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: در حال کاهش مدل شبانه روزی حمایت از کودکان هستیم چون کودک شب در مرکز ما می آمد در حالیکه پدر و مادر داشت و والدین او فردا آن کودک را به خانه می بردند یعنی عملا چرخه معیوبی، طی می شد و هیچ کاری برای کودک نمی توانستیم انجام دهیم ؛ حمایت از کودک در کنار خانواده، مفیدتر است.

مسعودی فرید با اشاره به خانواده های مختلفی که کودکان کار از آنها می آیند ، گفت: هر کدام از این کودکان با توجه به فرایند مددکاری اجتماعی ممکن است راهکارهای متعددی برای حمایت و ساماندهی داشته باشد.

وی یادآو شد: هم اکنون37 مرکز شبانه روزی و 15 مرکز روزانه برای کودکان خیابانی در سراسر کشور وجود دارد که امیدواریم سال آینده تعداد مراکز روزانه ما حداقل به 31 مرکز برسد و در کلانشهرهایی مانند تهران و اهواز حتی ممکن است چند مرکز داشته باشیم.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: این مراکز، گذری هستند به آن معنا که کودکان در ساعاتی از روز به این مراکز می آیند و مجموعه ای از آموزش ها به آنان ارائه می شود و یک وعده غذای گرم می خورند.

مسعودی فرید تاکید کرد: خدمات این مراکز سرپایی بوده و خدمات نگهدارنده نیست که بطورمثال بخواهیم دراین مراکز تختی برای خواب کودکان باشد بلکه در این مراکز آموزش هایی را فرا می گیرند.

irna

 

شرکت در نظر سنجی سایت = ارتقای کیفی خدمات تخصصی سایت 

عضویت در سلامت و مهر =

دسترسی به انواع پاورپوینت تخصصی و نرم افزار و فیلم و کلیپ تخصصی

- نمونه اجرا و نمره گذاری و تفسیر انواع آزمون های عینی و فرافکن 

 

 

http://www.salamatomehr.com/pages.php?menu=1&list=141  لینک مطالب مرتبط با آسیب های روانی اجتماعی 

 

https://telegram.me/joinchat/CqcX2jzIZxNFhXBYQEW7Ew    عضویت در کانال تلگرام سایت 

 ۱۳۹۴/۱۲/۱۸ 
کلمات کلیدی : شناسایی 5 هزار کودک خیابانی در کشور- روانشناسی کودک و نوجوان - پیشگیری از آسیب های اجتماعی و روانی - تحصیل و مدرسه - کودکان خیابانی
تعداد بازدید : 59779 بار
تعداد دانلود فایل : 0 بار
فقط کاربران عضو میتوانند نظر یا سوالی در مورد این مطلب ارسال نمایند.
این مطلب را به اشتراک بگذارید :
               


در حال بروز رسانی سایت هستیم لطفا نظرات خودتان را در خصوص بهتر شدن سایت به آدرس info@salamatomehr.com ارسال نمائید.

پرداخت آنلاینجهت پرداخت آنلاین پس از عضویت در سایت سلامت و مهر وارد پنل کاربری خود شوید
درگاه پرداخت موبایلی USSD به منظور خرید آسان و امن و قابل دسترس در همه جا راه اندازی گردید .
لطفا عدد #4790 *97*788* را شماره گیری نمائید [جهت خریدهای بیش از 5000 تومان] با تشکر

تبلیغات
 سومین کنفرانس بین المللی علوم انسانی و مطالعات تربیتی

همایش بین المللی مطالعات جهانی علوم انسانی با رویکرد فرهنگی-اجتماعی

پنجمین کنفرانس بین المللی روانشناسی ، علوم تربیتی و سبک زندگی

چهارمین کنفرانس ملی پژوهش های کاربردی در علوم تربیتی و مطالعات رفتاری و آسیب های اجتماعی ایران

دومین کنفرانس بین المللی مدیریت،روانشناسی و علوم اجتماعی


نظرسنجی

بیشتر علاقمند به کدام مطالب در زمینه ی روانشناسی هستید؟

ازدواج و خانواده
کتاب
نرم افزار تخصصی
پاورپوینت تخصصی
فیلم آموزشی و تخصصی
مقالات علمی بر اساس موضوع
عکس های تخصصی
کودک و نوجوان
سالمندی
جملات جالب و داستانهای آموزنده
همسر یابی با کمک مراکز مشاوره رسمی و متخصصین
استعداد یابی و خرید ایده های علمی و کاربردی شما
پاورپوینت(عمومی) جالب و خواندنی 
 
آخرین ارسال ها :

رابطه افسردگی و خشم با سندرم پیری زودرس کودکان(Hutchinson- Gilford Progeria Syndrome (HGPS دلایل طولانی شدن درخواست مصاحبه تخصصی + طرح (آزمون جامع ) دریافت پروانه تخصصی روانشناسانکشف “میکرو اگزون‌ها”(microexons) شبکه ژنی با بیش از ۲۰۰ ژن دخیل در “اختلال طیف اوتیسم”(ASD)paradoxical intention techniqueآشنایی با تکنیک قصد متناقض ( متضاد)+ تکنیک بازتاب زداییرواندرمانی های موج سوم: خاستگاه، حال و چشم انداز : با تاکید بر( طرحواره درمانی)درمان شناختی رفتاری(CBT) و زیر مجموعه های آن +معرفی کتابکاهش میانگین گفتگوی خانواده های ایرانی به کمتر از 20 دقیقهکشف جدید دانشمندان در درمان خوانش پریشی ، نارسا خوانی ( Dyslexia)کشف جدید دانشمندان درباره ی گفتگوی نورونها ( درمان پارکینسون و اعتیاد)درمان شناختی رفتاری و بررسی چند باور غلط در مورد این رویکرد درمانی
همایش ها و کنفرانس ها :

ادامه...

آمار سایت :
کاربران آنلاین : 17 نفر
بازدید امروز : 2691 بار
کاربران امروز : 439 نفر
بازدید دیروز : 4630 بار
کاربران دیروز : 516 نفر
بازدید کل : 2866308 بار

ارسال رزومه روانشناسان جهت همکاری :رزومه خود را در قالب PDF یا WORD ارسال کنید.
 
   

                 مهمترین اخبار امروز

 تمامی حقوق مادی و معنوی برای وب سایت سلامت و مهر محفوظ است. 1393©

 

Copyright © 2014 | www.salamatomehr.com | all rights reserved 

 
پویش Designed and Powered By : PooyeshIT