راهنما | قوانین سایت | تبلیغات | لینک ها | درباره ما | تماس با ما سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷    سلامت و مهر  
 
خانواده و ازدواج > موفقیت

روش های تأثیرگذاری بیشتر روی دیگران

 قبل از شروع بهتر است توجه داشته باشید که هیچ یک از این روش ها جهت سوء استفاده و یا آسیب رساندن به مخاطب نیست.

 در واقع این مقاله می خواهد به شما کمک کند تا به روش های روانشناسی بر روی اطرافیان خود تاثیرگذار باشید بدون این که به آن ها تهاجم کنید تا مجبور به کاری شوند و یا احساس بدی در آن ها ایجاد شود.

 

۱۰- از او منتفع شوید

 

داستانی حکایت از این دارد که یک بار بنجامین فرانکلین می خواست بر مردی تاثیرگذار باشد که از قضا آن مرد فرانکلین را دوست نداشت. او از آن مرد درخواست کرد که کتاب ارزشمند و نادری را به او قرض دهد و پس از گرفتن کتاب با مهربانی از او سپاس گذاری کرد. در نتیجه آن مرد که هرگز دوست نداشت با فرانکلین صحبت کند تبدیل به دوست خوب او شد. به گفته خود فرانکلین: «هنگامی که کسی به شما مهربانی کرده یا لطفی در حق تان می کند، انجام یک محبت دیگر نسبت به شما برایش ساده تر از کسی است که شما به او محبت کرده باشید»


دانشمندان این نظریه را بر روی دو گروه از افراد امتحان کردند و به نتیجه مشابهی رسیدند. هر چند که در نگاه اول به نظر می رسد که زمانی که شما به شخصی نفعی می رسانید و کاری برای کسی انجام می دهید انتظار دارید آن فرد ارزش کار شما را بداند و بیشتر شما را دوست داشته باشد، اما تحقیقات چیزی متفاوت را اثبات کرده اند. زمانی که شما برای شخصی کاری انجام می دهید در نتیجه تمایل شما به آن شخص بیشتر می شود و این بدان دلیل است که ما کارهای خود را تجزیه و تحلیل می کنیم و هنگامی که به شخصی نفعی می رسانیم برای خود دلایل و توجیهی پیدا می کنیم و در نتیجه دلایل فرض شده قاعدتا به آن شخص علاقه مند خواهیم شد.

 

۹- هدفی بالاتر را نشانه بگیرید


گاهی از این ترفند به عنوان در ورود به مذاکره در برخوردهای رو در رو یاد می شود. شما کار را با مطرح کردن یک درخواست بزرگ و حتی غیرمنطقی از فرد آغاز کنید. پیش از مطرح کردن می دانید که پاسخ مخاطب به احتمال زیاد منفی است و پس از شنیدن پاسخ منفی درخواست خود را تعدیل کرده و خواسته اصلی خود را مطالبه کنید.

فرد از انجام ندادن درخواست اول شما احساس بدی خواهد داشت حتی اگر درخواست شما بی دلیل و غیرمنطقی باشد. بنابراین زمانی که پس از مدتی شما خواسته کوچک تر و عقلانی تری دارید احساس می کند که باید به شما کمک کند. دانشمندان این نظریه را مورد بررسی قرار داده و متوجه شدند که بسیار کارآمد است.سلامت و مهر 

 

۸- در مکالمه از اسم شخص یا عنوان او استفاده کنید.


دیل کارنگی، نویسنده کتاب «چگونه بر دوستان خود پیروز شویم و بر مردم تاثیرگذار باشیم» بر این باور است که استفاده از نام فرد در مکالمه بسیار با اهمیت است. نام هر فرد در هر زبانی زیباترین صدایی است که دوست دارد بشنود. نام فرد بخشی از هویت اوست و شنیدن آن از زبان مخاطب به معنای پذیرفته شدن حضور فرد و اعتبار اوست در نتیجه احساس مثبتی را در فرد ایجاد می کند.

 به گزارش اکا ایران : استفاده از یک عنوان می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. ایده مطرح شده این است که زمانی که شما مانند نوع خاصی از افراد رفتار می کنید کم کم به آن شخص تبدیل خواهید شد، شاید این نظریه یک پیش گویی ساده به نظر برسد. برای تاثیرگذاری بر روی افراد می توانید آنها را به آن چه که در حقیقت می خواهید باشند ارجاع دهید در نتیجه ذهن او درگیر روش ها و مزایای تبدیل شدن به فرد مورد نظر شما خواهد شد. برای مثال می توانید فرد را دوست من خطاب کنید و یا در محیط کاری فرد را به عنوان ارشد و مدیر خود بنامید. البته این شاخ در جیب فرد گذاشتن عواقبی هم دارد که بهتر است مراقب باشید.

 

۷- چاپلوسی کنید.


شاید این ترفند در دید اول بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد اما محققان طی بررسی های خود بر روی عکس العمل افراد در برابر چاپلوسی دریافتند که نکات و هشدارهای مهمی در این زمینه وجود دارد. چاپلوسی بیش از حد معقول، بسیار آسیب رسان است.

به بیان ساده افراد همواره در تلاش هستند در زمینه افکار و احساست خود در یک حالت متعادل باشند. بنابراین زمانی که شما تملق فردی را می گویید که اعتماد به نفس بالایی دارد او این تعریف را صادقانه دیده و احساس راحتی بیشتری با شما می کند اما در موردی که فرد اعتماد به نفس پایینی داشته باشد این چاپلوسی می تواند تاثیر معکوس داشته باشد و حتی در برابر تمجید شما از خود حالت تدافعی بگیرد. آن چه که از این نظریه برداشت می شود پررنگ کردن و تمجید کردن از نقاط قوت افراد است به خصوص نقاط قوتی که خود فرد از آن آگاه است و به آن می بالد.

 

۶- معکوس رفتار کنید


رفتار معکوس که اغلب به عنوان تقلید شناخته شده است کاری که برخی از مردم به طور طبیعی انجام می دهند. نمونه ساده آن زمانی است که کسی با ما با صدای بسیار آرام صحبت می کند. اغلب به صورت ناخودآگاه صدای ما هم از حالت معمول پایین تر می آید. استفاده از این مهارت در واقع بروز رفتاری شبیه آفتاب پرست است. کپی کردن رفتار و الگوهای بیان افراد اگر آگاهانه و ظریف انجام شود، می تواند روشی عالی برای یک رابطه دوستانه و موثر است.

 

محققان با مطالعه ای که در این زمینه انجام دادند دریافتند که افراد به مقلدین خود احساس بهتری دارند و از آن جالب تر در عموم مردم این دیدگاه وجود دارد که افرادی که رفتارهای آن ها مورد تقلید قرار می گیرد رفتارهای بهتر و مقبول تری دارند و الگو برداری از شیوه آن ها موجب می شود احساس خوشایندی داشته باشند. این اعتبار به آن‎ها اعتماد به نفس بیشتری می دهد و در نتیجه شادتر هستند و ارتباطات بهتری را مدیریت می کنند و کمتر کسی را از خود می رانند.

 

۵- درخواست خود را در زمان خستگی فرد بیان کنید


زمانی که فرد خسته است احتمال بیشتری وجود دارد که درخواست یا بیانیه شما را بپذیرد. در زمان خستگی، فقط بدن از لحاظ فیزیکی خسته نیست بلکه ذهن هم از لحاظ سطح انرژی و تحلیل گری در پایین ترین نقطه قراردارد. بنابراین زمانی که شما از فرد خسته درخواستی دارید معمولا پاسخ قطعی نمی شنوید بلکه انجام کار را به فردا و یا زمانی دیگر موکول خواهد کرد. درواقع برای این که زودتر از چالش شما نجات پیدا کند قول می دهد که بعدا خواسته شما را برآورده سازد.

نظیر چنین تجربه ای را اغلب ما در کودکی داشته ایم! پیش از خواب بهانه گیری می کردیم و درخواست هایی از والدین داشتیم که با وعده زمان بیداری مهار می شد. نکته این جاست که افراد معمولا نسبت به حرفی که زده اند و قولی که داده اند احساس تعهد دارند و در زمانی که شرایط خستگی برطرف شد خواسته شما را دنبال خواهند کرد.

 

۴- پیشنهادی را مطرح کنید که فرد نمی تواند رد کند


کار را با پیشنهادهای کوچک و کم زحمت آغاز کنید. حتی می توانید در مورد چند تصمیم گیری که انجام دهید نظر موافق فرد را جویا شوید وقتی فردی شروع به کمک کردن به شما می کند احتمال زیادی دارد که این کار را ادامه دهد و شما می توانید به تدریج درخواست های بزرگتری را مطرح کنید.

 

دانشمندان این نظریه در خصوص بازاریابی تست کرده اند و به نتایج مثبتی رسیده اند. آن ها در آغاز از مردم خواستند که برای حمایت از جنگل ها و محیط زیست موافقت خود را اعلام کنند که یک درخواست به نسبت ساده و بدون دردسر است. حال متقاعد کردن این گروه موافق برای خرید محصولاتی که حامی محیط زیست هستند بسیار آسان تر و پر بازده تر است.

 

روانشناسان معتقدند که فاصله درخواست ها هم بسیار با اهمیت است در واقع فرد نباید یکی پس از دیگری مورد هجوم قرار بگیرد اگر درخواست اول را مطرح کردید چند روز صبر کنید و سپس به سراغ درخواست بعدی بروید.

 

۳- ساکت باشید


زمانی که مخاطب حرف اشتباهی می زند و تفکر اشتباهی دارد سعی نکنید او را اصلاح کنید. کارنگی در کتاب مشهور خود بیان کرده است که گوشزد کردن اشتباهات افراد در مکالمه معمولا غیرضروری است و اغلب موجب خاتمه یافتن یک مکالمه خوشایند می شود. در حقیقت زمانی که می دانید مخاطب شما در اشتباه است یک راه موثر وجود دارد تا مکالمه مودبانه را مدیریت کنید.

ایده بسیار ساده ای است به جای استدلال به دقت گوش کنید و نقطه مشترک و نقطه شروعی برای بحث خود پیدا کنید با تاکید بر توافق نظری که با هم دارید موضع و شرایط خود را توضیح دهید و مسائل را شفاف سازی کنید در این حالت فرد تمایل بیشتری به شنیدن حرف های شما دارد و حتی به طور ناخودآگاه شما اجازه خواهد داد که بر تفکراتش نفوذ کنید و برخی موارد را اصلاح کنید.

 

۲- آن چه را که می گویند تایید و تکرار کنید


یکی از کارآمدترین روش هایی که می توانید بر افراد تاثیر بگذارید نشان دادن این است که حرف آن ها را می فهمید و منظور و احساس آن ها را درک می کنید که موجب ایجاد حس همدلی میشود. یک روش برای نمایش این حس همدلی صحه گذاری و تکرار حرف ها و نقطه نظرهای مخاطب است. مطالعات نشان داده است وقتی روانشناسان به طور موثر به حرف بیماران خود گوش می دهند، بیماران ارتباط بهتری برقرار کرده و تفسیر صادقانه و شفا ف تری از شرایط خود ارائه می دهند.

به طور کلی زمانی که افراد یک گوش شنوا برای حرف های خود پیدا می کنند احساس امنیتی بیشتری دارند در نتیجه ارتباط بهتری شکل می گیرد و احتمال پذیرفته شدن نظرات و خواسته های شما بیشتر خواهد بود.

 

۱- با حرکات سر مخاطب خود را تایید کنید


دانشمندان دریافته اند که تکان دادن سر در هنگام گوش دادن به معنای موافقت با نظر و بحث مطرح شده، می تواند در برقراری ارتباط بهتر موثر باشد. هم چنین زمانی که شما با حرکت سر مخاطب خود را مدام مورد تایید قرار می دهید، احتمال زیادی وجود دارد که به صورت ناخودآگاه در هنگام صحبت شما او نیز با انجام حرکت مشابه، عقاید و نظرات شما را تایید کند.

 

 لینک مطالب مرتبط با موفقیت ====> http://www.salamatomehr.com/pages.php?menu=8&list=105

 

جهت دسترسی به جذاب ترین مطالب کوتاه و مفید روانشناسی در کانال تلگرام سایت عضو شوید .

https://telegram.me/joinchat/CqcX2jzIZxNFhXBYQEW7Ew

 

 ۱۳۹۵/۰۱/۲۴ 
کلمات کلیدی : روش های تأثیرگذاری بیشتر روی دیگران- موفقیت و خانواده و ازدواج
تعداد بازدید : 42730 بار
تعداد دانلود فایل : 0 بار
فقط کاربران عضو میتوانند نظر یا سوالی در مورد این مطلب ارسال نمایند.
این مطلب را به اشتراک بگذارید :
               


در حال بروز رسانی سایت هستیم لطفا نظرات خودتان را در خصوص بهتر شدن سایت به آدرس info@salamatomehr.com ارسال نمائید.

پرداخت آنلاینجهت پرداخت آنلاین پس از عضویت در سایت سلامت و مهر وارد پنل کاربری خود شوید
درگاه پرداخت موبایلی USSD به منظور خرید آسان و امن و قابل دسترس در همه جا راه اندازی گردید .
لطفا عدد #4790 *97*788* را شماره گیری نمائید [جهت خریدهای بیش از 5000 تومان] با تشکر

تبلیغات
همایش بین المللی مطالعات جهانی علوم انسانی با رویکرد فرهنگی-اجتماعی

پنجمین کنفرانس بین المللی روانشناسی ، علوم تربیتی و سبک زندگی


نظرسنجی

بیشتر علاقمند به کدام مطالب در زمینه ی روانشناسی هستید؟

ازدواج و خانواده
کتاب
نرم افزار تخصصی
پاورپوینت تخصصی
فیلم آموزشی و تخصصی
مقالات علمی بر اساس موضوع
عکس های تخصصی
کودک و نوجوان
سالمندی
جملات جالب و داستانهای آموزنده
همسر یابی با کمک مراکز مشاوره رسمی و متخصصین
استعداد یابی و خرید ایده های علمی و کاربردی شما
پاورپوینت(عمومی) جالب و خواندنی 
 
آخرین ارسال ها :

تکنیک ها و اصول قانون گذاری و قرارداد رفتاری کودکان در خانهپرسشنامه 4 جنبه رشد کودک بلوم کوئیست دانلود کاربرگ 5 مرحله آموزش فرمانبرداری به فرزندان( تکنیک های حرف شنوی)آزمون صلاحیت حرفه ای سازمان نظام روانشناسی (آزمون 15) دانلود کلیپ های تاثیر گذار و جالب روانشناسیمقاله در قالب پوستر ( اعتماد به نفس ) دلایل ضعف و راهکارهای تقویت آنمقاله ( مهارت نه گفتن ) جراتمندی دلایل شکل گیری طلاق عاطفی + راهکارهای درمانیبازی درمانی با رویکرد شناختی رفتاری(Cognitive-Behavioral Play Therapy ( CBPTنگاهی به اختلال نافرمانی مقابله اي، اختلال سلوك و ویژگیهاي جامعه ستیزي
همایش ها و کنفرانس ها :

ادامه...

آمار سایت :
کاربران آنلاین : 22 نفر
بازدید امروز : 668 بار
کاربران امروز : 125 نفر
بازدید دیروز : 3915 بار
کاربران دیروز : 484 نفر
بازدید کل : 3239571 بار

ارسال رزومه روانشناسان جهت همکاری :رزومه خود را در قالب PDF یا WORD ارسال کنید.
 
   

                 مهمترین اخبار امروز

 تمامی حقوق مادی و معنوی برای وب سایت سلامت و مهر محفوظ است. 1393©

 

Copyright © 2014 | www.salamatomehr.com | all rights reserved 

 
پویش Designed and Powered By : PooyeshIT