راهنما | قوانین سایت | تبلیغات | لینک ها | درباره ما | تماس با ما سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷    سلامت و مهر  
 
خانواده و ازدواج > موفقیت

5 فایده سحر خیزی + 23 راه حل برای صبح زود بیدار شدن

زود خوابیدن هم از جمله رسوماتی بوده که در گذشته ای نه چندان دور، اجداد ما آمرا به شدت جدی گرفته و معتقد بودند که کسی که شب زود میخوابد، عاقل ، سالم و ثروتمند است. این جمله نه تنها یک ضرب المثل نبوده، که امروز دانشمندان نیز کشف کرده اند که زود از خواب برخواستن، موجب تشدید سلامتی و همچنین هوش و ذکاوت می شود.

علت ثروتمند دانستن اینگونه افراد نیز به عقیده گذشتگان، شاید به دلیل داشتن بدنی سالم و عقلی بالغ بوده که وی را ثروتمند می خواندند.شاید هم از جنبه ای دیگر، وقتی کسی عقلش به خوبی کار کند و بتواند درست تمرکز کرده و فکر کند، مطمئنا در معاملات و  کسب وکارش رونقی به راه انداخته و به مرور ثروتمند می شود. از همه اینها که بگذریم، امروزه نسلهای جدید، حتی کودکان خردسال نیز تا پاسی از شب بیدار مانده و همراه بزرگان به تقلا می پردازند.

 دانشمندان 5 دلیل مؤثر و محکم برای زود از خواب برخواستن کشف کرده اند، که به گفته انها، بشر هر چه زودتر باید این عادت فوق العاده غلط را کنار گذارده و شبها زودتر و قبل از رسیدن به نیمه شب به رختخواب رود.اما امروز هم دیر نیست، به شری که از همن امروز تصمیم بگیریم که این عادات غلط را به کلی کنار بگذاریم.


این پنج دلیلی که در ادامه مشاهده میکنید، هر کدام دلیل موجهی برای زود از خواب برخواستن است:

 

1. افزایش بهره وری مغزی


دانشمندان با مورد آزمایش قرار دادن حداقل 1000 دانش آموز اروپایی ، دریافتند که بهره هوشی آنهایی که شبها زودتر به بستر رفته و در نتیجه صبح ها نی ززودتر از خواب بر می خیزند، از سایر دانش آموزانی که در ساعاتی نامنظم خوابیده و غالبا تا ساعاتی پس از صبح می خوابند، به طرز شگفت آوری بشتر است، حتی اگر از نظر میزان خواب در یک حد یکسان خوابیده باشند.salamatomehr 

 

2. استرس کمتر


استرس از جمله مواردی است که در هر شرایطی به انسان وارد شود، کاری بوده و با درصدی چشمگیر از میزان مطلوبین فعالیتهای روزانه می کاهد.حال تصور کنید که این استرس هر صبح به خاطر دیر رسیدن به محل کار و قرار ملاقاتهای زود هنگام و عقب ماندن از کلاس درس و … به شما وارد کند.دیگر خودتان می توانید کیفیت این فعالیتها را تخمین بزنید.پس اگز کمی زودتر و به موقع از خواب برخیزید، می توانید با خیالی آسوده به سراغ کارهای روزمره تان بروید.

 

3. آرامش مثال نزدنی در شب


از جهت علم فیزیک با دخالت میتیشن و ریلکسیشن، ارامش شب در برابر روز، قابل مقایسه نیست.
افرادی که غالب زمان استراحتشان در زمان تاریکی هوا بوده، غالبا با نشاط تر و قبراق تر در مقایسه با افرادی که بیشتر در روز می خوابند، از خواب برخواسته و به زندگی شان جریان می دهند.

 

4. زمانی برای ورزش کردن


طبیعی است که وقتی شخصی تا نزدیکی های ظهر خوابیده و با بدنی کوفته و سست از خواب برمی خیزد، رمقی برای ورزش کردن ندارد.از آن گذشته اگر هم بخواهد،زمانی برای اختصاص به ورزش نیست که بتواند کمی بدنش را گرم کند و سپس از خانه بیرون برود.

 

5. خوردن صبحانه


همانطور که می دانید از نظر علم تغذیه ، صبحانه، مهمترین وعده غذایی است که یک فرد در طول 24 ساعت یک روز می تواند میل کند.اکثر افرادی که دیر از خواب بر می خیزند، به دلیل مقارن شدن با زمان نهار خوردن، از خوردن صبحانه صرف نظر کرده و یک راست بر سر سفره نهار می روند.این عادت بد غذایی علاوه بر تغییر سیستم گوارشی بدن، روز به روز بر تحلیل بافت های بدن افزوده و به تدریج بدن را از وضعیت عادی خارج می کند.همچنین یکی از مهمترین علل چاقی در آمریکا، به عقیده محققین، نخوردن وعده مهمی مانند صبحانه است.سلامت و مهر 

مزایای زود از خواب برخواستن بسیار بسیار از این موارد ذکر شده بیشتر است که اگر بخواهیم به تفصیل درباره آن بپردازیم، از حوصله این بحث خارج است.اما به نظر می رسد که همین 5 دلیل، آنقدر محکم و قاطعانه و بدون شک و شبهه هستند که محرک برای تغییر عادت خوابیدن باشند.

 

23 مورد از راه های عادت کردن به سحرخیزی

 

1- محیط خوابتان را برای بیدار شدن مساعد کنید

 

جایی که در آن می خوابید و صبح قرار است در آن بیدار شوید خودش می تواند یک عامل برای سحر خیزی باشد هر چند این عامل در افراد مختلف متغیر است اما مثلا داشتن یک اتاق خواب منظم و مرتب و تمیز می تواند بسیار در سحرخیز بودن شما موثر باشد و نظم این اتاق سبب شود که شما احساس کنید سر زمانی که با خود قرار گذاشته اید باید از خواب بیدار شوید.

 

2- به اندازه کافی بخوابید

 

این یکی از عوامل اصلی است که سبب می شود افراد با زود از خواب بیدار شدن مشکل داشته باشند، در اصل داشتن خواب کافی زود بیدار شدن از خواب را چندین بار آسان تر میکند.
این بدان معنی است که بایستی کمی با خودتان برای رفتن به موقع به رختخواب جدال کنید و سعی کنید بر نگرانی از دست دادن ساعات انتهایی شب و بعضا نیمه شب پایان دهید و البته جای نگرانی هم نیست می توانید این ساعات را با سحر خیزی در فردا صبح به دست بیاورید.

 

3- کارهای روز بعدتان را در شب قبلش مشخص کنید

 

نوشتن و یادداشت کردن کارهای مهمی که قرار است صبح بعد از بیدار شدن از خواب انجام دهید می تواند اراده شما را در سحرخیزی و شروع بی درنگ روزمرگی تان محکم تر کند. هر چه اراده قوی تری داشته باشید راحت تر می توانید سحر خیز شوید.

 

4- در رختخواب مطالعه نکنید

 

گذارندان چندین دقیقه در رختخواب و سعی در آرام کردن فکرتان و بدنتان بدن شما را متوجه میسازد که زمان خواب فرا رسیده است، با تمرین در این زمینه می توانید کم کم با ورود به رختخواب در کمتر از ۱۰ دقیقه به خواب بروید که البته هدف اصلی هم همین است پرداختن به کارهای جنبی مثل کتاب خواندن و غیره بیشتر باعث به هم ریختگی فکر و طولانی شدن زمان فرو رفتن به خواب خواهند شد.

 

5- بلافاصله قبل از خواب چیزی نخورید

 

اگر در فاصله ی زمانی کمتر از دو ساعت به خوابیدن چیزی بخورید و بعد به رختخواب بروید بدن شما درگیر هضم غذا خواهد بود و این امر می تواند در خواب شما اختلال ایجاد کند و یا اصلا زمان به خواب رفتنتان را طولانی کند.

 

6- استرس را در خودتان از بین ببرید

 

استرس یکی از مواردی است که همیشه سبب کم خوابی می شود، می توان استرس را با تمرینات ویژه ی یوگا یا سعی بر کنترل نحوه ی تنفس و سایر موارد قبل از رفتن به رختخواب کاهش داد. مطلبی با عنوان کاهش استرس یا اضطراب   را مطالعه کنید.

 

7- به خودتان جایزه بدهید

 

همیشه قرار نیست با این تفکر از خواب بیدار شوید که مثلا کلی کار دارید، می توانید برای خودتان در صورتی که زود از خواب بیدار شوید مواردی را به عنوان جایزه تعیین کنید، مثلا دیدن یک برنامه ی تلویزیونی صبحگاهی مورد علاقه، خوردن صبحانه یی خاص یا خوردن یک بستنی در شروع صبح یا هر چیز دیگری که می تواند برای بیدار شدن و ترک سریع رختخواب در صبح زود به شما انگیزه بدهد.

 

8- نرمش های صبحگاهی

 

قدری نرمش یا ورزش خاص در شروع صبح میتواند بسیار مفید باشد، سبب گردش بهتر خون در بدن شود شما را در شروع صبح شاداب تر نماید و در نهایت روزتان را به بهترین شکل ممکن شروع کنید.

 

9- در رختخواب به خودتان برای بیدار شدن دروغ نگوئید

 

همیشه سعی کنید بلافاصله بعد از بیدار شدن رختخواب خودتان را ترک کنید، اینکه مثلا ۱۰ یا ۲۰ دقیقه ی دیگر از جایم بلند خواهم شد در حالی که بیدار شده اید اصلا به شما کمکی نخواهد کرد و هر چه بیشتر در زمانی که بیدار شده اید در رختخواب بمانید بدنتان تمایلش برای بازگشت به خواب عمیق بیشتر می شود.

 

10- با پنجره های باز بخوابید

 

هوای تازه برای همه ی ما خوب است و سبب می شود تا خواب عمیق تر و آرام تری داشته باشیم.

 

11- سعی کنید با طلوع خورشید بیدار شوید

 

بیدار شدن با طلوع خورشید از نظر روانشناسی باعث می شود در شروع روز بسیار سر حال تر باشید و بدنتان نیز کم کم برای بیدار شدن در این زمان خاص تبدیل به ساعت بیولوژیکی می شود.

 

12- بر تمرین دادن بدن اصرار داشته باشید

 

سعی کنید همیشه راس یک ساعت خاص از خواب بیدار شوید بیدار شدن از خواب در یک ساعت خاص می تواند سبب ایجاد عادت برای بیداری در آن ساعت در بدن شود و فراموش نکنید سحرخیزی تنها یک عادت است.

 

13- از خانه بیرون بزنید

 

خروج از خانه در صبح زود پیاده روی و یا دویدن در اینگونه ساعتها بسیار لذت بخش است خصوصا که شنیدن صداهای صبحگاهی و نور خورشید در این ساعتها بدن را شاداب تر میکند و در عین حال تجربه ی این شرایط می تواند انگیزه یی باشد برای سحرخیزی در روزهای بعدی.

 

14- به بدن خود گوش دهید

 

بدن شما خیلی خوب می تواند احتیاجاتش را به شما اطلاع دهد، اگر هنگامی که صبح از خواب بیدار می شوید هنوز احساس خستگی میکنید سعی کنید شبها زودتر به رختخواب بروید بدن شما کم کم یک الگوی معین برای خوابیدن و بیدار شدن پیدا میکند و کاملا بر آن منطبق خواهد بود.

 

15- زنگ ساعت خود را تغییر دهید

 

اجازه ندهید هر روز با یک زنگ خاص و همیشگی بیدار شوید، علاوه بر اینکه این روند برای خودتان خوشایند نخواهد بود بعد از مدتی زنگ ساعتتان دیگر شما را نمی تواند بیدار کند.

 

16- برای فردا صبح آماده باشید

 

سعی کنید چیزهایی که برای فردا صبح احتیاج دارید را شب قبل آماده کنید، مثلا کیف وسائل تان، لباس هایتان و یا وسیله ی خاصی که باید همراه داشته باشید و …. در این شرایط دیگر نیازی ندارید در رختخواب به این موارد و آماده سازیشان فکر کنید.

 

17- با رادیو بیدار شوید

 

استفاده از رادیو به جای زنگ ساعت علاوه بر تنوع می تواند در بسیاری از افراد سبب ایجاد انگیزه در ترک رختخواب شود.

 

18- از ساعات اضافی صبح بهره ببرید

 

هدف از صبح زود بیدار شدن چیست؟ وقتی هر صبح زود از خواب بلند شوید مسلما در شروع بسیاری از روزهایتان یکی دو ساعت وقت آزاد و اضافی خواهید داشت که مغزتان در آن هنگام از صبح شاداب ترین ساعات و آماده ترین ساعتش را میگذارند می توانید از این ساعات استفاده ی بسیار مفیدی بکنید و بهتر است برای این ساعات برنامه ی خاصی داشته باشید در غیر اینصورت کم کم در سحرخیزی بی انگیزه می شوید.

 

19- قرارهای مهم خود را در صبح بگذارید

 

داشتن قرارهای ملاقات مهم و حتی غیر مهم مثلا رفتن تفریح با یک دوست در صبح می تواند انگیزه ی کافی به هر فردی برای بیدار شدن در صبح زود را بدهد.

 

20- برای خودتان یک دوست پیدا کنید

 

راستش در برخی موارد بد نیست برای سحر خیز شدن با یکی مثل خودتان که دوست دارد سحرخیز باشد ولی فکر میکند نمی تواند، همراه شوید در این شرایط اگر هر دو واقعا برای بیدار شدن در صبح زود تصمیم گرفته باشید می توانید در استواری بر این تصمیم در یکدیگر موثر باشید.

 

21- به دیگران راجع به سحر خیزی خود بگوئید

 

بگذارید همه ی اطرافیانتان بداند که شما صبح زود از خواب بیدار می شوید، اینکه وانمود کنید هنوز مثل گذشته هستید باعث می شوید مثل گذشته شوید!!!

 

22- خواب های روزانه را ترک کنید

 

این یک حقیقت مسلم است کسانی که در روز خواب حتی کوتاهی هم دارند برای خواب شب مشکل دارند، سعی کنید اگر به این نوع از خواب عادت دارید آن را به مرور ترک کنید چون اختلال در خواب شب یکی از علل اصلی عدم بیدار شدن در ساعت دلخواه صبح است.

 

23- عملکرد خود را دنبال کنید

 

بد نیست عملکرد خود را در زمینه ی سحرخیزی با سایتی مثلJoe’s Goals دنبال کنید و تجزیه تحلیلش کنید تا ببینید آیا واقعا دارید به هدف خود یعنی سحرخیزی نزدیک می شوید یا دور.

با چندین روز تمرین و سعی به راحتی می توان عادت سحرخیزی را ایجاد کرد فقط کافی است این امر را به صورت یک عادت دائم در بدن ایجاد کرد یا این تمرینات و داشتن اراده در روزهای آتی زمان خواب و بیدار شدنتان دیگر دست شما نخواهد بود و بدنتان به خوبی در این موارد برای شما تصمیم میگیرد.

www.iranenaz.ir

www.asreelm.com

 

 ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ 
کلمات کلیدی : 5 فایده سحر خیزی + 23 راه حل برای صبح زود بیدار شدن - افزایش عملکرد و حافظه - بهره وری - کنکور و دانشگاه و موفقیت تحصیلی در کار و زندگی - هوش و ذکاوت
تعداد بازدید : 42739 بار
تعداد دانلود فایل : 0 بار
فقط کاربران عضو میتوانند نظر یا سوالی در مورد این مطلب ارسال نمایند.
این مطلب را به اشتراک بگذارید :
               


در حال بروز رسانی سایت هستیم لطفا نظرات خودتان را در خصوص بهتر شدن سایت به آدرس info@salamatomehr.com ارسال نمائید.

پرداخت آنلاینجهت پرداخت آنلاین پس از عضویت در سایت سلامت و مهر وارد پنل کاربری خود شوید
درگاه پرداخت موبایلی USSD به منظور خرید آسان و امن و قابل دسترس در همه جا راه اندازی گردید .
لطفا عدد #4790 *97*788* را شماره گیری نمائید [جهت خریدهای بیش از 5000 تومان] با تشکر

تبلیغات
پنجمین کنفرانس بین المللی روانشناسی ، علوم تربیتی و سبک زندگی

همایش بین المللی مطالعات جهانی علوم انسانی با رویکرد فرهنگی-اجتماعی


نظرسنجی

بیشتر علاقمند به کدام مطالب در زمینه ی روانشناسی هستید؟

ازدواج و خانواده
کتاب
نرم افزار تخصصی
پاورپوینت تخصصی
فیلم آموزشی و تخصصی
مقالات علمی بر اساس موضوع
عکس های تخصصی
کودک و نوجوان
سالمندی
جملات جالب و داستانهای آموزنده
همسر یابی با کمک مراکز مشاوره رسمی و متخصصین
استعداد یابی و خرید ایده های علمی و کاربردی شما
پاورپوینت(عمومی) جالب و خواندنی 
 
آخرین ارسال ها :

تکنیک ها و اصول قانون گذاری و قرارداد رفتاری کودکان در خانهپرسشنامه 4 جنبه رشد کودک بلوم کوئیست دانلود کاربرگ 5 مرحله آموزش فرمانبرداری به فرزندان( تکنیک های حرف شنوی)آزمون صلاحیت حرفه ای سازمان نظام روانشناسی (آزمون 15) دانلود کلیپ های تاثیر گذار و جالب روانشناسیمقاله در قالب پوستر ( اعتماد به نفس ) دلایل ضعف و راهکارهای تقویت آنمقاله ( مهارت نه گفتن ) جراتمندی دلایل شکل گیری طلاق عاطفی + راهکارهای درمانیبازی درمانی با رویکرد شناختی رفتاری(Cognitive-Behavioral Play Therapy ( CBPTنگاهی به اختلال نافرمانی مقابله اي، اختلال سلوك و ویژگیهاي جامعه ستیزي
همایش ها و کنفرانس ها :

ادامه...

آمار سایت :
کاربران آنلاین : 22 نفر
بازدید امروز : 636 بار
کاربران امروز : 124 نفر
بازدید دیروز : 3915 بار
کاربران دیروز : 484 نفر
بازدید کل : 3239539 بار

ارسال رزومه روانشناسان جهت همکاری :رزومه خود را در قالب PDF یا WORD ارسال کنید.
 
   

                 مهمترین اخبار امروز

 تمامی حقوق مادی و معنوی برای وب سایت سلامت و مهر محفوظ است. 1393©

 

Copyright © 2014 | www.salamatomehr.com | all rights reserved 

 
پویش Designed and Powered By : PooyeshIT