راهنما | قوانین سایت | تبلیغات | لینک ها | درباره ما | تماس با ما جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸    سلامت و مهر  
 
کودک و نوجوان > وابستگی به اینترنت و موبایل

وابستگی شدیدبه اینترنت و موبایل ( اعتیاد آنلاین )راهکارهای رفع آن+ تست آنلاین میزان وابستگی شما

چطور تکنولوژی جدید بر زندگی روزمره افراد اثر می گذارد. آیا تکنولوژی شما را هدایت می کند یا شما تکنولوژی را و یا پتانسیلی در تکنولوژی وجود دارد که باعث راحت تر شدن زندگی شما بشود؟

تست تشخیصی شامل 12 سوال که توسط بزرگترین دانشمندان آلمانی طراحی شده و در انتهای این مقاله می توانید با کلیک روی لینک مورد نظر تست را انجام دهید.

برخی از روان‌شناسان، اعتیاد به اینترنت را یك اختلال روانی حقیقی به شمار نمی‌آورند  ولی هنگامی كه ساعات طولانی، وقت گذاشتن برای اینترنت به یك عادت برای نوجوان شما تبدیل شود، می‌تواند روال طبیعی زندگی او را دچار اختلال كند. در این میان آنچه بیش از ساعات طولانی <آن‌لاین بودن> اهمیت دارد، استفاده‌ای است كه از اینترنت می‌كند. اگر اینترنت به تنها راه نوجوان برای ارتباط برقرار كردن، كسب اطلاعات، ارتباط با دوستان مدرسه و حتی پرداختن به بازی و ورزش تبدیل شود، آنگاه زنگ‌های خطر به صدا درمی‌آیند.

نوجوانان معمولا به دو دلیل ساعات طولانی را به صورت آن‌لاین سپری می‌كنند:

* برخی نوجوانان، زندگی در دنیای مجازی را فرصتی برای گریختن از مشكلات دنیای واقعی می‌دانند و به آن پناه می‌برند. درست به همان روشی كه استفاده از موادمخدر و داروهای روانگردان، روزنه‌ای برای گریز از دنیای واقعی، نگرانی‌ها، افسردگی‌ها و اضطراب‌ها برای نوجوانان است.

* گروهی دیگر از نوجوانان نیز به نوعی به استفاده از اینترنت وسواس پیدا كرده‌اند. این گروه از نوجوانان هر روز مدت استفاده از اینترنت را افزایش می‌دهند تا به خرسندی و خشنودی بیشتری دست یابند. این گروه از نوجوانان هنگامی كه دست‌شان روی صفحه كلید كامپیوتر قرار می‌گیرد،‌ از شادی در پوست خود نمی‌گنجند و نمی‌توانند از اینترنت بیرون بیایند و به كار دیگری بپردازند و نیازشان به آن‌لاین بودن، هر لحظه بیشتر می‌شود.

 


اگر این گروه از نوجوانان از استفاده از اینترنت منع شوند، دچار افسردگی شده و یا بیشتر از حد عادی تحریك می‌شوند و با زندگی و والدین سر ناسازگاری گذاشته و سركشی می‌كنند. این نوجوانان معمولا آن‌لاین بودن خود را از والدین پنهان می‌كنند و درباره مدت آن به بزرگ‌ترها دروغ می‌گویند.

 

توصیه‌هایی برای شما

 

شاید شما كه در حال خواندن این مطلب هستید ‌نوجوانی داشته باشید كه معتاد به اینترنت باشد. شاید هم خود شما همان نوجوانی باشید كه در پی رفع این عادت وقت‌گیر، همت كرده و این مطلب را تا اینجا خوانده‌اید. در هر صورت توصیه‌های زیر به شما كمك می‌كند تا اینترنت را رها كرده و وقت آزاد زیادی را كه به دست می‌آورید  صرف فعالیت‌های مفیدتر كنید

 

*از  روانشناسانی که در این زمینه تخصص دارند كمك بگیرید: 

اصلا اشكالی ندارد كه شما از یك مشاور كمك بگیرید. وقت آن رسیده است كه شما دیدگاه‌های غلط قدیمی خود را كنار بگذارید و از راهنمایی‌های افرادی كه در این زمینه مطالعاتی را انجام داده‌اند، استفاده كنید. در صورتی كه اینترنت برای نوجوانان به عنوان راهی برای گریز از افسردگی و اضطراب تبدیل شود و یا در آن فقط به دنبال یافتن دوستان جدید و روابط تازه باشند، زنگ‌های خطر به صدا درآمده‌اند. در این شرایط صحبت با یك مشاور و یا روان‌درمانگر می‌تواند ریشه‌ها و دلایل اصلی گرایش  بیمارگونه نوجوان به اینترنت را مشخص كرده و راهكارهای لازم و موثر را برای ترك این عادت در اختیار نوجوان قرار دهد. نوجوان می‌تواند با استفاده از این مهارت‌ها، به سوی بهره‌برداری مناسب از زمان خود گام بردارد.

 

*فهرستی از مشكلات خود تهیه كنید:

بهتر است در گام بعدی تلاش كنید فهرستی از مشكلات خود را تهیه كنید. آیا شما افسرده اید؟ آیا نگرانید ؟  آیا احساس تنهایی  می‌كنید؟ آیا نسبت به ظاهر و زیبایی ظاهر خود نامطمئن هستید؟ سپس تلاش كنید فهرستی از راه‌های دیگری كه می‌توانید با درگیر كردن خود با آنها از این احساسات رها شوید، بیابید. ورزش كردن و رفت و آمدهای خانوادگی،  راهكارهایی از این دست‌ هستند.

 

*ساعات آن‌لاین بودن را كاهش دهید: 

بسیاری از نوجوانان، مشتریان پرو پا قرص اینترنت هستند و حداقل روزی 10 ساعت با نگاه كردن به مانیتور، به چت كردن مشغول‌هستند. برای این نوجوانان به یك باره ترك كردن اینترنت كار دشواری است. بنابراین تلاش كنید ساعات آن‌لاین بودن را به مرور زمان كاهش دهید. آن را پله‌پله به هشت، شش و چهار ساعت در روز و كمتر، تقلیل دهید.

 

می‌توانید یك  كاغذ روی دیوار اتا‌ق‌تان نصب كنید و پیشرفت خود را در كاهش تعداد ساعات آن‌لاین بودن روی آن علامت بگذارید. در این صورت، خود نوجوان نیز متوجه پیشرفت خود شده و برای ترك عادت خود تشویق خواهد شد

 

*كارهای آن‌لاین را به گونه‌ای دیگر انجام دهید:

نوجوانان ممكن است بسیاری از فعالیت‌های مورد علاقه خود را در مقابل كامپیوتر و یا به صورت آن‌لاین انجام دهند. یكی از بهترین روش‌ها برای اینكه آنها را از مقابل كامپیوتر بلند كنید، آن است كه به نوجوان پیشنهاد كنید روش‌های جایگزینی برای انجام فعالیت‌هایش بیابد. به جای اینكه به صورت آن‌لاین با دوست خود چت كند  لباس بپوشد و به منزل آنها برود و یا از تلفن برای تماس با دوست خود استفاده كند. اگر عاشق فرستادن كارت تبریك الكترونیكی برای دوست خود است، از او بخواهید كارت تبریك كاغذی ساخته و یا بخرد و آن را با پست برای دوستش بفرستد. همچنین به جای تماشای فیلم‌ها در كامپیوتر، می‌توانید او را به سینما و یا تئاتر ببرید.

 

*برنامه آن‌لاین شدن او را تغییر دهید: 

سرزدن به اینترنت در ساعات مشخصی از شبانه روز به یك عادت برای برخی نوجوانان تبدیل شده است كه بدون انجام دادن این عمل گویی به دنبال چیزی می‌گردند. برای اینكه این روال را تغییردهید، باید در برنامه سر زدن او به اینترنت وقفه ایجاد كنید. مثلا اگر عادت دارد اول صبح پیش از هر كاری آن‌لاین شود، آن لاین‌ شدن او را به بعد از صبحانه موكول كنید.اگر عادت دارد بلافاصله پس از برگشتن از مدرسه، پای اینترنت برود، آن را به چند ساعت پس از مصرف ناهار موكول كنید. به علاوه می‌تواند پس از طی 30 دقیقه از آن‌لاین بودن از اینترنت بیرون بیاید و به كار دیگری بپردازد.salamatomehr

 

* سه مشكل اصلی اعتیاد اینترنتی او را درشت بنویسید: 

به گزارش سایت سلامت : به كمك نوجوانتان، ببینید این ساعات طولانی آن‌لاین بودن چه مشكلات اساسی برای او ایجاد كرده است. سپس چند نمونه از مهم‌ترین گرفتاری‌ها را انتخاب كرده و روی یك كاغذ با خط درشت نوشته و در روی دیوار اتاقش نصب كنید. مثلا ممكن است نوجوان شما چاق شده باشد، دوستان خود را از دست داده باشد و یا به انجام دادن تكالیف مدرسه‌اش نرسد.

سپس تلاش كنید راه‌هایی برای رفع این مشكلات بیابید. می‌توانید برنامه ورزش كردن نوجوانتان با دوستانش را در یك باشگاه ورزشی ترتیب بدهید و یا برایش یك معلم خصوصی بگیرید تا عقب‌ماندگی‌های درسی او را جبران كند. در این شرایط نوجوان شما انگیزه درونی برای رفع مشكل خود پیدا خواهد كرد و برای رسیدن به اهداف موردنظر با شما همكاری می‌كند.

 

لینک تست آنلاین

 

ورود به کانال تلگرام بزرگترین مرجع روانشناسی ایران

 ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ 
کلمات کلیدی : تست رایگان اعتیاد به موبایل و اینترنت و کامپیوتر- مقاله و راهکارهای درمان
تعداد بازدید : 59877 بار
تعداد دانلود فایل : 0 بار
فقط کاربران عضو میتوانند نظر یا سوالی در مورد این مطلب ارسال نمایند.
این مطلب را به اشتراک بگذارید :
               


در حال بروز رسانی سایت هستیم لطفا نظرات خودتان را در خصوص بهتر شدن سایت به آدرس info@salamatomehr.com ارسال نمائید.

پرداخت آنلاینجهت پرداخت آنلاین پس از عضویت در سایت سلامت و مهر وارد پنل کاربری خود شوید
درگاه پرداخت موبایلی USSD به منظور خرید آسان و امن و قابل دسترس در همه جا راه اندازی گردید .
لطفا عدد #4790 *97*788* را شماره گیری نمائید [جهت خریدهای بیش از 5000 تومان] با تشکر

تبلیغات
پنجمین کنفرانس بین المللی روانشناسی ، علوم تربیتی و سبک زندگی


نظرسنجی

بیشتر علاقمند به کدام مطالب در زمینه ی روانشناسی هستید؟

ازدواج و خانواده
کتاب
نرم افزار تخصصی
پاورپوینت تخصصی
فیلم آموزشی و تخصصی
مقالات علمی بر اساس موضوع
عکس های تخصصی
کودک و نوجوان
سالمندی
جملات جالب و داستانهای آموزنده
همسر یابی با کمک مراکز مشاوره رسمی و متخصصین
استعداد یابی و خرید ایده های علمی و کاربردی شما
پاورپوینت(عمومی) جالب و خواندنی 
 
آخرین ارسال ها :

رتبه های برترین دانشگاه های روانشناسی جهان در سال 2019بررسی تنهایی بین فردی ، تنهایی درون فردی ، تنهایی وجودی ( از نگاه اروین یالوم)انجمن اولیا و مربیان کارآمد، مدرسه سرآمد ( راه های افزایش مشارکت و تشویق والدین در جلسات انجمن)+ موانع عدم حضور برخی والدین و راهکارهاقرار گرفتن مجله روانشناسی بالینی در لیست ISCدستور سازمان نظام در خصوص تمدید و درخواست پروانه اشتغال تخصصیتولید یک الگوریتم هوش مصنوعی برای تشخیص نشانه‌های اضطراب و افسردگی از روی گفتار کودکانفرزندم قرار است چگونه با ازدواج من کنار بیایید؟چه زمانی به کودک بگوییم پدر یا مادر واقعی‌اش نیستیم؟!رابطه هوش و مهارتهای شناختی ، مهارت سواد آموزی و حقوق معلم با تربیت دانش آموز باهوش و باسوادپیام‌ رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره در آستانه روز روان‌شناس و مشاور(9اردیبهشت)کشف جدید روانشناسان برای اختلال استرس پس از سانحه( PTSD ) با کمک الگوریتم "جنگل تصادفی" (Random forest)
همایش ها و کنفرانس ها :

ادامه...

آمار سایت :
کاربران آنلاین : 2 نفر
بازدید امروز : 152 بار
کاربران امروز : 20 نفر
بازدید دیروز : 788 بار
کاربران دیروز : 134 نفر
بازدید کل : 3674543 بار

ارسال رزومه روانشناسان جهت همکاری :رزومه خود را در قالب PDF یا WORD ارسال کنید.
 
   

                 مهمترین اخبار امروز

 تمامی حقوق مادی و معنوی برای وب سایت سلامت و مهر محفوظ است. 1393©

 

Copyright © 2014 | www.salamatomehr.com | all rights reserved 

 
پویش Designed and Powered By : PooyeshIT