راهنما | قوانین سایت | تبلیغات | لینک ها | درباره ما | تماس با ما پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸    سلامت و مهر  
 
کودک و نوجوان > نوجوان

بازی های رایانه ایی که به تقویت مغز کمک می کنند ( 7 مورد)

     به نظرتان بازی کردن برای شما خوب است؟

برخی محققان معتقدند بازی‌هایی نظیر شطرنج می‌تواند بر تفکر، حافظه و مهارت‌های استدلالی کودکان تاثیر مثبت بگذارند. اما آیا بازی‌های ویدئویی هم چنین تاثیری دارند؟ ستاره سمائی: کارشناسان pcworld طی چند تحقیق هیجان‌انگیز نشان داده‌اند بازی‌ها می‌توانند تاثیری بیش از آن‌چه به چشم می‌آید، داشته باشند. البته بهتر است از این مطالعات علمی سوء‌استفاده نکنید و تمام روز را به بازی کردن نگذرانید، هرچه باشد، هیچ بازی ویدیویی نمی‌تواند جای ورجه‌وورجه کردن و نرمش بدنی را بگیرد!

البته این اولین باری نیست که خبرهای خوبی در مورد بازی‌های رایانه‌ای منتشر می‌شود. چند سال پیش هم، طبق نظرسنجی از چند شرکت مشخص شد بازی کردن می‌تواند باعث افزایش کارایی و بازدهی کارمندان شود! 


هالو ۲(Halo 2) ، میزان توجه بچه‌ها را افزایش می‌دهد:

بازی‌های شدیدا اکشن مثل هالو، چرخ‌دنده‌های جنگ(Gears Of War) و جی.تی.ای(Grand Theft Auto) مورد انتقاد شدید قرار گرفته‌اند؛ منتقدان معتقد بودند این بازی‌ها وحشی‌گری و خشونت را به بچه‌ها یاد می‌دهد. اما تحقیقات بالینی ۱۱۴ کودک و جوان (۷ تا ۲۲ سال) محققان را به این نتیجه رسانده که انجام چنین بازی‌هایی احتمالا منافع روانشناختی هم برای فرد دارد. بچه‌هایی که بازی‌های اکشن انجام می‌دهند، توجه کردن و تمرکز بر چند مورد در آن واحد را سریع‌تر از دیگر بچه‌ها یاد می‌گیرند. بر اساس تحقیقات، این بچه‌ها سطحی از مهارت‌ها را از خود بروز می‌دهند که در افرادی که اهل بازی‌های اکشن نیستند، در سنین بالاتر بروز کرده یا اصلا بروز نمی‌کند!

 

پگل، استرس و افسردگی را می‌کاهد :

به جای آن‌که به گنجینه لغات‌تان بیفزایید، بازی «ماجراهای کرم کتاب» (Bookworm Adventure) می‌تواند بیماری‌های روانی را از شما دور کند. مطالعات محققان، تاثیرات بازی مداوم را بر سلامت روانی بازیکن‌ها سنجیده و مشخص شد شرکت‌کنندگانی که معمولا ۳ بار در هفته و هر بار حداقل ۳۰ دقیقه «پگل» (Peggle) بازی می‌کردند، در مقایسه با گروه کنترل که از بازی محروم بودند، دچار فشار عصبی، خشم، افسردگی و کسالت کمتری شده‌اند. همچنین علائم افسردگی این افراد ۵۷ درصد کاهش یافته و آزمایش‌های طولانی‌مدت احتمال می‌دهد مادامی که فرد به بازی کردن ادامه دهد، این مزایا ادامه خواهد داشت. سلامت و مهر

بازیکنان «ندای وظیفه» سریع‌تر تصمیم می‌گیرند :

پژوهشگران اعلام کرده‌اند انجام بازی‌های اکشن، سرعت تصمیم‌گیری را افزایش می‌دهد. این محققان از یک دوجین جوان ۱۸ تا ۲۵ ساله که چندان اهل بازی ویدئویی نبودند، خواستند تا قبل از آزمایش با سوالات زمان‌دار، ۵۰ ساعت بازی «ندای وظیفه» (Call Of Duty) یا «سیمز ۲» (۲The Sims) را انجام دهند. شرکت‌کنندگانی که بازی اکشن انجام داده بودند، دقیق‌تر از دیگر شرکت‌کننده‌ها بوده و عکس‌العمل‌شان ۲۵ درصد سریع‌تر بود. به گفته سرپرست این تحقیقات، دکتر باولیر، تصمیم‌گیری بازیکنان بازی‌های اکشن در بازه زمانی مشخص، بسیار صحیح‌تر است.

 

بازی «سن مغزی ۲» مهارت تطبیق بچه‌ها را افزایش می‌دهد :

انجام بازی «سن مغزی ۲» (Brain Age 2) برای ۱۵ دقیقه در صبح هر روز، به ۳۰ دانش‌آموز شرکت‌کننده در تحقیقات دانشمندان کمک کرد تا در آزمون‌های استاندارد «تطبیق و همسان‌یابی» موفق شوند. محققان در این آزمایش، دانش‌آموزان مذکور را در مقابل گروهی از دانش‌آموزان که در باشگاه‌های ذهن شرکت می‌کردند و فعالیت‌های فیزیکی مخصوص برای بهبود عملکرد مغز انجام می‌دادند، و نیز گروه سومی با عنوان گروه کنترل- که هیچ آموزش خاصی دریافت نکرده بودند- قرار دادند. این ۳ گروه در آزمون‌های «تطبیقی» مختلفی، قبل و بعد از آزمایش، شرکت کردند که مهارت‌های شناختی بازیکنان «عصر مغز ۲» در مقایسه با ۲ گروه دیگر، پیشرفت قابل‌توجهی داشت.

 

با «تورنومنت غیر‌واقعی» تیزبین شوید :

یک بار دیگر محققان به مزایای بازی‌های شدیدا اکشن اعتراف کردند! آن‌ها اعلام کرده‌اند که انجام مداوم این بازی‌ها باعث می‌شود توانایی بازیکن در تشخیص جزئیات بصری دور، افزایش یابد. دکتر باوالیر ابتدا چند آزمایش جامع بینایی بر روی گروهی از دانشجویان که به ندرت بازی می‌کردند، انجام داد. سپس این دانشجویان را به ۲ گروه تقسیم کرد: یک گروه روزانه یک ساعت «تورنمنت غیر‌واقعی» (Unreal Tournament) بازی می‌کردند و گروه دیگر برای مدت مشابهی مشغول بازی «تتریس» شدند. بعد از یک ماه، هر دو گروه دوباره مورد آزمایش قرار گرفتند. تیزبینی گروه تتریس‌بازها تغییر قابل ذکری نیافته بود اما بازیکنان تورنمنت غیر‌واقعی، در تشخیص اجسام دور، ۲۰ درصد موفق‌تر از قبل بودند. salamatomehr

 

قیام ملت‌ها و بهبود قدرت تصمیم‌گیری :

انجام بازی‌هایی مثل «قیام ملت‌ها» که استراتژی پیچیده‌ای دارند، قابلیت‌های چند تکلیفی را در شما بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود تصمیم‌های مدبرانه بگیرید! بنا به پژوهش‌های انجام شده، بزرگسالانی که به مدت ۲۳ ساعت و نیم، بازی استراتژیک «قیام ملت‌ها» (Rise Of Nations) را انجام دهند، عملکرد کنترلی بهتری نسبت به گروه مشابه خود- که بازی نکرده بودند- داشتند. بازیکنان این بازی نسبت به غیر بازیکن‌ها، سریع‌تر ماموریت‌ها را انجام داده و از یک ماموریت سریع‌تر به سراغ ماموریت دیگر می‌رفتند.

 

با تتریس مغزتان را بزرگ کنید :

بازی تتریس می‌تواند قدرت مغزتان را افزایش دهد. محققان مشاهده کرده‌اند که عملکرد و ضخامت غشایی مغز ۲۶ دختر بزرگسال که روزی ۳۰ دقیقه به مدت ۹۰ روز تتریس بازی کرده بودند، پیشرفت‌های قابل‌توجهی از خود نشان داده است. از عملکرد و ساختار مغز این دخترها، قبل و بعد از دوره ۹۰ روزه بازی، عکس ام‌آر‌آی گرفته شد. دخترانی که تتریس بازی کرده بودند، در طول آزمایش فعالیت مغزی بیشتری از خود نشان دادند و اسکن‌های ام‌آر‌آی ساختاری نشان دادند که انجام بازی‌های پازل می‌تواند غشای مغزی را به طرز برجسته‌ای افزایش دهد.

شگفتیها


 ۱۳۹۵/۱۲/۱۸ 
کلمات کلیدی : بازی رایانه ایی برای تقویت مغز کودک و نوجوان و بزرگسال - بازی تتریس - بازی هالو2 - بازی قیام ملت ها - بازی ندای وظیفه - بازی تورنومنت غیر واقعی - بازی سن مغزی 2- بازی پگل
تعداد بازدید : 59568 بار
تعداد دانلود فایل : 0 بار
فقط کاربران عضو میتوانند نظر یا سوالی در مورد این مطلب ارسال نمایند.
این مطلب را به اشتراک بگذارید :
               


در حال بروز رسانی سایت هستیم لطفا نظرات خودتان را در خصوص بهتر شدن سایت به آدرس info@salamatomehr.com ارسال نمائید.

پرداخت آنلاینجهت پرداخت آنلاین پس از عضویت در سایت سلامت و مهر وارد پنل کاربری خود شوید
درگاه پرداخت موبایلی USSD به منظور خرید آسان و امن و قابل دسترس در همه جا راه اندازی گردید .
لطفا عدد #4790 *97*788* را شماره گیری نمائید [جهت خریدهای بیش از 5000 تومان] با تشکر

تبلیغات
پنجمین کنفرانس بین المللی روانشناسی ، علوم تربیتی و سبک زندگی


نظرسنجی

بیشتر علاقمند به کدام مطالب در زمینه ی روانشناسی هستید؟

ازدواج و خانواده
کتاب
نرم افزار تخصصی
پاورپوینت تخصصی
فیلم آموزشی و تخصصی
مقالات علمی بر اساس موضوع
عکس های تخصصی
کودک و نوجوان
سالمندی
جملات جالب و داستانهای آموزنده
همسر یابی با کمک مراکز مشاوره رسمی و متخصصین
استعداد یابی و خرید ایده های علمی و کاربردی شما
پاورپوینت(عمومی) جالب و خواندنی 
 
آخرین ارسال ها :

رتبه های برترین دانشگاه های روانشناسی جهان در سال 2019بررسی تنهایی بین فردی ، تنهایی درون فردی ، تنهایی وجودی ( از نگاه اروین یالوم)انجمن اولیا و مربیان کارآمد، مدرسه سرآمد ( راه های افزایش مشارکت و تشویق والدین در جلسات انجمن)+ موانع عدم حضور برخی والدین و راهکارهاقرار گرفتن مجله روانشناسی بالینی در لیست ISCدستور سازمان نظام در خصوص تمدید و درخواست پروانه اشتغال تخصصیتولید یک الگوریتم هوش مصنوعی برای تشخیص نشانه‌های اضطراب و افسردگی از روی گفتار کودکانفرزندم قرار است چگونه با ازدواج من کنار بیایید؟چه زمانی به کودک بگوییم پدر یا مادر واقعی‌اش نیستیم؟!رابطه هوش و مهارتهای شناختی ، مهارت سواد آموزی و حقوق معلم با تربیت دانش آموز باهوش و باسوادپیام‌ رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره در آستانه روز روان‌شناس و مشاور(9اردیبهشت)کشف جدید روانشناسان برای اختلال استرس پس از سانحه( PTSD ) با کمک الگوریتم "جنگل تصادفی" (Random forest)
همایش ها و کنفرانس ها :

ادامه...

آمار سایت :
کاربران آنلاین : 2 نفر
بازدید امروز : 573 بار
کاربران امروز : 117 نفر
بازدید دیروز : 997 بار
کاربران دیروز : 207 نفر
بازدید کل : 3674176 بار

ارسال رزومه روانشناسان جهت همکاری :رزومه خود را در قالب PDF یا WORD ارسال کنید.
 
   

                 مهمترین اخبار امروز

 تمامی حقوق مادی و معنوی برای وب سایت سلامت و مهر محفوظ است. 1393©

 

Copyright © 2014 | www.salamatomehr.com | all rights reserved 

 
پویش Designed and Powered By : PooyeshIT