راهنما | قوانین سایت | تبلیغات | لینک ها | درباره ما | تماس با ما پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷    سلامت و مهر  
 
خانواده و ازدواج > وابستگی و اعتیاد به مواد

سوپر کانال‌های مجازی که مرگ را معامله می‌کنند

رواج مخدرهای جدید در کانال‌های تلگرامی و پیج‌های اینستاگرام

پایین شهر به «الکل علفی» معروف است و در بالا شهر با اسم «وید الکلی» در کانال‌های تلگرامی و پیج‌های اینستاگرامی آنلاین خرید و فروش می‌شود. حالا اعتیاد به مواد مخدر از طریق نت ورک مارکتینگ‌ها (بازاریابی شبکه‌ای) و سفارش آنلاین راه جدیدی را بین مغازه‌های اینترنتی برای خود پیدا کرده است.

به گزارش سلامت و مهر به نقل از  سلامت نیوز، ایران نوشت: تنها در اختیار داشتن تبلت، گوشی تلفن همراه، اینترنت و عضو شدن در تلگرام و اینستاگرام می‌تواند کاربر را سرخوش و از خود بی‌خود و البته راه را برای چند مصرفی شدن هموارتر کند. پاستیل، آدامس، چیپس، شکلات و مشروبات آغشته به ماده مخدر گل چند وقتی است باب ذائقه نوجوانان شده است. موادی با عنوان تنقلات خوراکی که به شدت قابل دسترس و ارزان است از 10 هزار تومان تا نهایت 250 هزار تومان بین بچه‌های جنوب تا بالای شهر در شبکه‌های مجازی سفارش داده می‌شود.


 


قدیم تنها ماده مخدری که وجود داشت همین تریاک از رده خارج بود حالا اما چرخه قاچاق هر روز خود را به روز می‌کند. همانطور که شرایط زندگی تغییر کرده؛ مردم اتومبیل‌های مدل بالا سوار می‌شوند، فیلم‌های تخیلی و مدرن می‌بینند ودر ساختمان‌های هوشمند زندگی می‌کنند، چرخه قاچاق هم همسو با این شرایط تغییر ماهیت داده است. با همه اینها همچنان این نگرش در کشور ما که هنوز معتاد به سبک قدیمی و سنتی مواد مخدر مصرف می‌کند وجود دارد اما با این منظر چه اتفاق شومی می‌افتد؟ حالا دیگر متولدین دهه 70 و 80 مثل ما فکر نمی‌کنند اینکه با یک سری برنامه آموزشی فرسایشی و دادن بروشور و پوستر به آنها به سبک 50 یا 60 سال پیش به جنگ با این چرخه قاچاق برویم، سخت در اشتباه هستیم. چرخه اعتیاد چرخه‌ای به روز، پویا و دینامیک شده است که در دوره‌های متعدد از تمام پتانسیل روز دنیا برای جذابیت مواد مخدر استفاده می‌کند. زمان آنکه یک نفر بیاید ماده‌ای را به روش قدیمی تبلیغ کند و بفروشد از بین رفته است با وجود این هنوز نگرش ستاد مبارزه با مواد مخدر و آموزش و پرورش و همه ارگان‌های حمایتی قدیمی است و این نگاه قدیمی و سنتی روز به روز ما را در مقابل اعتیاد جدید بی‌سلاح‌تر و بی‌دفاع‌تر می‌کند.


میلاد مشایخی پژوهشگر حوزه اعتیاد هشدار می‌دهد که چرخه قاچاق به‌شدت هوشمندانه با مسأله اعتیاد نوجوانان برخورد کرده است: «طبع‌شناسی مخاطب یکی از اصول حرفه‌ای چرخه قاچاق است وقتی این چرخه می‌بیند گل و الکل خصوصاً در میهمانی‌ها بین نوجوانان 13 تا 19 ساله به شدت مورد استقبال قرار می‌گیرند به تازگی ماده‌ای را به نام «الکل کانابیس» یا همان الکل آغشته به گل، الکل با طعم وید، الکل علفی یا وید الکل به بازار عرضه کرده که در پایین شهر الکل علفی ودر بالا شهر به وید الکلی معروف است.«الکل کانابیس» تأثیرات بسیار مخربی دارد.«فرد با مصرف این نوشیدنی در آن واحد تحت تأثیر عوارض توهم زای گل قرار می‌گیرد حالا اگر به این عوارض شدید الکل را هم اضافه کنیم عواقب بسیار بدی را در پی خواهد داشت که در کوتاه مدت منجربه تحریف شناختی، رفتارهای پر خطر جنسی و رانندگی‌های پرخطر و در بلند مدت مشکلات شدید تنفسی، ریوی و تأثیر شدید روی شبکیه چشم ایجاد می‌کند
چرخه قاچاق تنها به عرضه مشروبات الکلی آغشته به گل اکتفا نکرده است: «امروزه شاهد فروش پاستیل، آدامس و حتی چیپس‌هایی با ترکیب ماری جوانا یا همان گل هستیم. موادی که معمولاً به عنوان تنقلات نام برده می‌شوند و به شدت قابل دسترس و ارزان و باب طبع ذائقه نوجوانان است. جالب‌تر آنکه همه این مواد بخاطر عدم شناخت دقیق چرخه مقابله و ضعف در قانونگذاری اعتیاد در مغازه‌ها یا آنلاین در شبکه‌های مجازی به فروش می‌رسد. قاچاقچیان برای هیجان ابتدایی در نوجوانان دانه می‌پاشند و فاجعه پس از درگیری نوجوان با گل تازه شروع می‌شود. مصرف آسان، دسترسی سریع و قیمت ارزان از جمله دلایل علاقه نوجوانان به مصرف گل است: «هر کیلو گل در کشور یک میلیون تومان به فروش می‌رسد بخاطر نوع گیاه گونه آن حجم بسیار زیادی گل در بسته‌های 10 تا 30 هزار تومانی بین نوجوانان تبادل می‌شود اما الکل کانابیس را بین 200 تا 250 هزار تومان می‌فروشند غافل از آنکه بسیاری از مصرف‌کنندگان نمی‌دانند بطری‌های مشروب حاوی ماده گل هم هستند.»salamatomehr


سوپر کانال‌های مجازی که مرگ را معامله می‌کنند


قاچاقچیان مواد مخدر برای جذب مشتریان‌شان به شکل فرهنگی عمل می‌کنند؛ این را می‌شود از برچسب‌هایی که به شکل برگ گل گیاه کانابیس ساخته شده و عده‌ای از روی ناآگاهی روی خودروی‌شان می‌چسبانند یا روی بازوهای‌شان تاتو می‌کنند و حتی گوشواره‌هایی با طرح برگ ماری جوانا به گوش آویزان می‌کنند، دیده باشید. برچسب‌هایی که برگی چند پر و سبز را ترسیم می‌کنند که شاید در ظاهر نوعی تزئین و طرح برگ زیبا به حساب بیایند اما در واقع چرخه قاچاق با از بین بردن قبح این ماده سعی در عادی‌سازی این مخدر دارند و به مدد حک این برگ روی خودروها و یا تی شرت‌ها حتی خرید و فروش گل هم نسبت به گذشته شاهد تغییراتی شده و حالا دیگر از طریق فضای مجازی مشتریان‌شان را جذب می‌کنند.
به گفته مشایخی، امروزه نوجوانان وقت زیادی را در فضای مجازی می‌گذرانند چرخه قاچاق از این پتانسیل غافل نمانده و حجم زیادی از خرید و فروش این نوع مواد و مشروبات الکلی حاوی کانابیس از طریق فضای مجازی صورت می‌گیرد. پیج‌های اینستاگرام و سوپرکانال‌های تلگرامی به نام دکتر وید، دکتر گل، مدیکال گل، کانابیس و معرفی علفیجات وجود دارند. گل از طریق مغازه‌های اینترنتی در فضای مجازی به فروش می‌رسند خرید مواد بیشتر از طریق فضای مجازی است تا آنکه در مغازه‌ها به فروش برسد.


مشایخی به این نکته هم اشاره کرد که از آنجا که یکی از بهترین روش‌های مصرف مواد توهم زا مصرف خوردنی آن است پودر گل را مانند پودر آویشن روی چیپس، پاستیل و اسانس آدامس می‌ریزند: «چیپس، پاستیل و آدامس گل در کشورهایی مثل هند و پاکستان و جنوب شرقی آسیا بسته‌بندی می‌شوند اما مشاهدات میدانی ما از کشفیات الکل در مریوان نشان می‌دهد الکل کانابیس داخل محتویات «ودکا» و «ویسکی»بیشتر از مرز عراق وارد شده و از طریق فضای مجازی خرید و فروش می‌شود. البته ساقی عرق‌ها و برخی از مغازه‌داران این مواد را از بازارچه‌های مرزی خریداری می‌کنند و در بسته‌بندی‌های خوش رنگ و لعاب با قیمت‌های دل به خواه می‌فروشند. علاوه بر این شیره گل به نام «رُزین» نیز در بازار خرید و فروش می‌شود که بخاطر داشتن حجم بسیار زیادTHC بسیار خطرناک است و با پایپ‌های متنوعی مصرف می‌شود.»
او این را هم گفت که در همه موادی که آغشته به توهم زای گل هستند یا عنوانTHC و کانابیس به شکل لاتین روی بسته‌بندی ذکر شده یا نشانه 5 برگ شاهدانه روی بسته‌بندی‌ها حک شده است.
مشایخی در بخش دیگری از سخنانش در واکاوی تغییر رویکرد چرخه قاچاق برای جذب مصرف‌کننده‌های مواد مخدر این‌گونه توضیح می‌دهد: «امروزه خصلت‌های منفی را از روی مواد مخدر برداشته‌اند و مواد مخدر به سمت مصرف راحت، سریع، قیمت ارزان و دردسترس رفته است این چهار شرط لازم ماده‌های پرفروش اند. درعین حال معتادان جامعه ما به دلایل گوناگون فرهنگی، شخصیتی و اجتماعی به شدت به سمت پدیده‌ای به نام «مولتی دراگ »یا چند مصرفی می‌روند. چند مصرفی بودن معتادین پیشگیری و هم درمان را سخت می‌کند. یکی از جدیدترین موادی که از حدود دو سال پیش در کشور به شدت رواج پیدا کرده یکی از مشتقات گیاه شاهدانه یا همان «کانابیس» به نام گل است که به اسامی خیابانی مثل علف، وید، بنگ، گراس و ماری جوانا معروف است. وجه مشترک تمام این مواد که نام برده شد وجود یک ماده توهم‌زا و تأثیر گذار بر سیستم عصبی، شناختی و رفتاری انسان به نامTHC است. THC که مخفف ماده تترا هیدروکامابینول است در همه این مواد از میزان 30 تا 70درصد وجود دارد.»


او این را هم به حرف هایش اضافه می‌کند که الگوی مصرف غالب نوجوانان ماده گل یا به عبارتی توهم زای گل است که از بالاترین میزانTHCبرخوردار است. ماده‌ای که نسل امروز را ارضا می‌کند و قبح اجتماعی پایینی دارد چرا که همانند سیگار مصرف می‌شود از همین رو نیز چرخه قاچاق به اعتیادآور نبودن آن به شدت اهتمام ورزیده و البته موفق هم بوده است.ماده گل نشاط کاذب را به نوجوان امروزی که اتفاقاً به شدت دنبال نشاط است هدیه می‌کند. ماده‌ای که در ابتدای مصرف به صورت تلقین و توهم استرس و اضطراب را کم می‌کند. شاید باورپذیر نباشد ماده گل قدمتی بالای چند هزار سال دارد و در گذشته نیز به نام «کوش افغان» نامیده می‌شد و امروزه در کوچه و خیابان‌های ما شاهد مصرف همان ماده با تغییراتی شیمیایی به نام سیگاری گل هستیم.
به گفته مشایخی، جوانان و نوجوان امروزی علاوه بر مسائلی همچون نشاط، شادابی و اعتماد به نفس دنبال دنیای مجازی و مسائل فراشناختی نیز می‌روند. یکی از عوارض شدید ماده گل القای حس فراشناختی و ارتباط با دنیایی غیر از این دنیای حقیقی است که عوام از آن به عنوان توهم نام می‌برند. بی‌حوصلگی شدید در امور عادی زندگی با تأثیر بر روی قسمت‌های انگیزشی مغز (سندرم بی‌انگیزگی) تأثیر منفی بر روی سلول‌های سفید از مهم‌ترین عوارض ابتدای مصرف ماده گل است.


البته عوارض گل به اینجا ختم نمی‌شود فاجعه از آنجا شروع می‌شود که 92 درصد از مصرف‌کنندگان گل در دنیا همزمان با گل، ماده دیگری را نیز مصرف می‌کنند. آن ماده در کشور ما الکل نام دارد. به گفته این پژوهشگر اعتیاد؛ مصرف همزمان الکل با بیشتر مواد مخدر و محرک همخوانی خوبی ندارد اما گل به شدت واکنش مثبتی حین مصرف همزمان با الکل در فرد بصورت کاذب القا می‌کند بنابراین با افزایش مصرف گل در کشور شاهد مصرف الکل نیز هستیم به طوری که طبق پژوهش‌های غیررسمی مصرف سرانه الکل در کشور ما نسبت به کشورهایی که مصرف الکل در آنها آزاد است به مراتب بیشتر است پس هرجا که ردپای گل را می‌بینیم مطمئناً باید منتظر مصرف الکل هم باشیم.


چندی پیش بود که معاون بهداشت وزارت بهداشت از افزایش مصرف الکل در کشور خبر داد و همزمان با اعلام این خبر کمیته پیشگیری توسط معاونت استانداری‌ها شکل گرفت. این یعنی ما با افزایش مصرف الکل مواجه هستیم و در شرایطی که 92 درصد مصرف‌کنندگان گل ماده دیگری را که معمولاً الکل است مصرف می‌کنند، داده‌ها خبر از این می‌دهند که آمار مصرف الکل کانابیس نیز بالاست و چنانچه سیستم مقابله‌ای نخواهد این پدیده‌های جدید و به روز را بپذیرد و همچنان از روش انکار استفاده کند به این معنا است که میدان را برای سیستم پویا و دینامیک قاچاق خالی کرده‌ایم.
مشایخی به این نکته هم اشاره می‌کند که تغییر نگرش نسبت به اعتیاد باید در همه سطوح شکل بگیرد:«نمی شود ارگان‌ها و خانواده اعتیاد را فقط در تریاک، هروئین و شیشه بدانند و در عوض نوجوانان به آسانی کانابیس مصرف کنند باید سیستم آموزشی و مقابله‌ای را باهم همسو کنیم در همه جای دنیا سیستم آموزشی و مقابله‌ای گامی جلوتر از چرخه قاچاق بر می‌دارند چرا که نوجوان امروز حوصله شنیدن نصیحت و خواندن بروشور و پوستر‌های معمولی را ندارد. ما نیز باید برای مقابله با این سیستم همه رویکردهای پیشگیرانه خود را به سمت رویکرد نوین بر پایه تقویت مهارت‌ها پیش ببریم.»
او در همین زمینه به کشورهای پیشرفته دنیا که آنها هم از شر چرخه قاچاق در امان نیستند مثل آلمان و هلند اشاره می‌کند که برنامه پیشگیرانه خود را کاملاً همسو با تغییرات تکنولوژی و جامعه طراحی کرده و مصون‌سازی کودکان‌شان را از همان سنین مهد کودک به صورت مستمر و مدون تا پایان سنین دانشگاه ادامه می‌دهند به صورتی که هر کودکی در کشور مدرن در یک سیستم آموزشی پیشگیرانه از اعتیاد و آسیب اجتماعی قرار می‌گیرد.


امروز دیگر برگزاری نمایشگاه‌های بصری اعتیاد به هیچ وجه گامی مؤثر برای پیشگیری و آگاه‌سازی مردم نیست چرا که اگر نمایشگاه مملو از تابلو ضد مواد مخدر باشد در تلفن همراه هر فرد هزاران کانال تلگرامی و پیج اینستاگرامی برای تبلیغ مواد مخدر وجود دارد، کافی است نوجوان با سفارش آنلاین در کمتر از چند ساعت و با هزینه بسیار کم مواد توهم‌زا گیرش بیاید.


این پژوهشگر حوزه اعتیاد به خانواده‌ها هشدار می‌دهد که هر ماده مخدری برای یک گروه سنی خاص است مثلاً فرد بالای 25 سال معمولاً گل نمی‌کشد بلکه نوجوانی که انگیزه بالا و شادی و هیجانش در مسیر درست ارضا نمی‌شود به سمت و سوی مصرف گل تمایل پیدا می‌کند. در همین حال چرخه قاچاق همزمان با شروع تابستان به شکل مجازی تبلیغاتش را شروع کرده است در شرایطی که چند میلیون نوجوانان در فضای مجازی طرفدار موسیقیدان یا فوتبالیست مصرف کننده وید هستند کم کم «ویدباز» بین‌شان الگو می‌شود و اینجاست که مسأله اجتماعی تلخ می‌شود.

 

 ۱۳۹۶/۰۴/۰۵ 
کلمات کلیدی : چرخه جدید اعتیاد گل - الکل کانابیس و شبکه های اجتماعی - خرید و فروش مواد مخدر با اینترنت - پیشگیری و درمان اعتیاد ( سوء مصرف مواد مخدر) - نوجوان و کنجکاوی در خانه های تیمی و الکل و ماری جوانا و کانابیس
تعداد بازدید : 21923 بار
تعداد دانلود فایل : 0 بار
فقط کاربران عضو میتوانند نظر یا سوالی در مورد این مطلب ارسال نمایند.
این مطلب را به اشتراک بگذارید :
               


در حال بروز رسانی سایت هستیم لطفا نظرات خودتان را در خصوص بهتر شدن سایت به آدرس info@salamatomehr.com ارسال نمائید.

پرداخت آنلاینجهت پرداخت آنلاین پس از عضویت در سایت سلامت و مهر وارد پنل کاربری خود شوید
درگاه پرداخت موبایلی USSD به منظور خرید آسان و امن و قابل دسترس در همه جا راه اندازی گردید .
لطفا عدد #4790 *97*788* را شماره گیری نمائید [جهت خریدهای بیش از 5000 تومان] با تشکر

تبلیغات
همایش بین المللی مطالعات جهانی علوم انسانی با رویکرد فرهنگی-اجتماعی

پنجمین کنفرانس بین المللی روانشناسی ، علوم تربیتی و سبک زندگی

 سومین کنفرانس بین المللی علوم انسانی و مطالعات تربیتی

دومین کنفرانس بین المللی مدیریت،روانشناسی و علوم اجتماعی


نظرسنجی

بیشتر علاقمند به کدام مطالب در زمینه ی روانشناسی هستید؟

ازدواج و خانواده
کتاب
نرم افزار تخصصی
پاورپوینت تخصصی
فیلم آموزشی و تخصصی
مقالات علمی بر اساس موضوع
عکس های تخصصی
کودک و نوجوان
سالمندی
جملات جالب و داستانهای آموزنده
همسر یابی با کمک مراکز مشاوره رسمی و متخصصین
استعداد یابی و خرید ایده های علمی و کاربردی شما
پاورپوینت(عمومی) جالب و خواندنی 
 
آخرین ارسال ها :

مقاله در قالب پوستر ( اعتماد به نفس ) دلایل ضعف و راهکارهای تقویت آنمقاله ( مهارت نه گفتن ) جراتمندی دلایل شکل گیری طلاق عاطفی + راهکارهای درمانیبازی درمانی با رویکرد شناختی رفتاری(Cognitive-Behavioral Play Therapy ( CBPTنگاهی به اختلال نافرمانی مقابله اي، اختلال سلوك و ویژگیهاي جامعه ستیزيچند تمرین تمرکزی مفید برای کودکان ADHD-ADD بیش فعال با نقص توجه افزایش شکاف بین نسلی و کاهش میزان صحبت خانواده ها ( افزایش فرد گرایی خانواده )اما و اگرهای کودک همسری در این روزهاجنسیت جنین فقط با کروموزوم‌ تعیین نمی‌شود ( کشف جدید دانشمندان SOX9 در خصوص جنسیت)سرکوبیدن کودک به دیوار ( برای خواسته های غیر منطقی) یا نشانه اوتیسم
همایش ها و کنفرانس ها :

ادامه...

آمار سایت :
کاربران آنلاین : 21 نفر
بازدید امروز : 1695 بار
کاربران امروز : 403 نفر
بازدید دیروز : 2410 بار
کاربران دیروز : 482 نفر
بازدید کل : 3107928 بار

ارسال رزومه روانشناسان جهت همکاری :رزومه خود را در قالب PDF یا WORD ارسال کنید.
 
   

                 مهمترین اخبار امروز

 تمامی حقوق مادی و معنوی برای وب سایت سلامت و مهر محفوظ است. 1393©

 

Copyright © 2014 | www.salamatomehr.com | all rights reserved 

 
پویش Designed and Powered By : PooyeshIT