راهنما | قوانین سایت | تبلیغات | لینک ها | درباره ما | تماس با ما جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸    سلامت و مهر  
 
خانواده و ازدواج > خانواده - ازدواج

استان شما چه میزان از شادکامی را داراست ؟ عوامل موثر بر شادکامی

شادکامی بخش مهمی از کیفیت زندگی و بالاتر از هر ثروتی است و با بسیاری از مؤلفه‌های سلامت رابطه نزدیکی دارد. بر این اساس یک نظرسنجی از میان مردم در استان‌های مختلف صورت گرفته تا شادترین مردم ایران مشخص شوند.

در ادبیات، افلاطون شادکامی را حالت تعادل و هماهنگی میان سه عنصر استدلال، هیجان و امیال و ارسطو آن را زندگی معنوی می داند.

به گزارش سلامت و مهر به نقل از ایسنا پژوهشگرانی که در این باره دست به تحقیق زده اند، از شخصیت، عزت نفس، اعتقادات مذهبی، سرمایه اجتماعی

– فعالیت های اوقات فراغت، ورزش هفتگی، نداشتن سابقه بیماری عصبی،

خوش بینی به زندگی و بسیاری از موارد دیگر، به عنوان عوامل مؤثر در پدیده شادکامی افراد یاد کرده اند.

نتایج یک پژوهش بر روی ۲۷ هزار و ۸۸۳ ایرانی با میانگین سنی ۱۸ تا ۶۵ سال در کشور نشان داده که ۳۹.۳ درصد مردم از شادکامی سطح متوسطی برخوردارند. ۳۵.۴ درصد نیز شادکامی خود را کم توصیف کرده و در این میان، تنها ۳ درصد خود را در سطح «بسیار زیاد» شادکام می دانند.

در این پژوهش که از هر استان کشور دست کم ۸۰۰ نفر مورد بررسی قرار گرفته اند، سطح شادکامی با پرسش «آیا فردی با نشاط و شاداب هستید؟» در پنج سطح «بسیار زیاد»، «زیاد»، «نه زیاد، نه کم»، «کم» و «بسیار کم» مورد سنجش قرار گرفت.


یافته های پژوهش «شادکامی مردم ایران و عوامل موثر بر آن» از میان ۳۰ استان مورد بررسی، استان زنجان را با ۳/۶۹ درصد میانگین امتیاز شادکامی، شادترین استان کشور معرفی کرده است و از یزد با ۳/۱۲ درصد میانگین امتیاز شادکامی، به عنوان پایین ترین سطح شادکامی نام برده است.


همچنین استان های گلستان، بوشهر، هرمزگان و کردستان از میزان شادکامی بالاتری از خط میانگین برخوردار بوده اند.

کاهش شادکامی با هر سال افزایش سن از دیگر نتایج قابل توجه این پژوهش، کاسته شدن یک درصد از شادکامی افراد به ازای افزایش هر یک سال به سن آنها است.

مجردها، شادتر از متاهل ها


یافته های به دست آمده از این تحقیق نشان داده که افراد مطلقه و متاهل از سطح شادکامی کمتری نسبت به افراد مجرد برخوردارند؛ به گونه ای که افراد مطلقه ۱.۷۰و افراد متاهل ۱.۱۱ برابر نسبت به افراد مجرد، سطح شادکامی کمتری دارند.

دانش آموزان و دانشجویان شادتر از خانه دارها و شاغلان


یافته های پژوهش فوق همچنین از این حکایت می کند که افراد دارای سطح تحصیلات بیشتر نسبت به افراد کم سوادتر، شادترند و در سطوح تحصیلی پایین تر، کاهش شادکامی نمایان تر است.

همچنین افراد خانه دار، شاغل و بیکار نسبت به دانش آموزان/ دانشجویان به ترتیب ۱.۳۹، ۱.۳۲ و ۱.۴۰ برابر سطح شادکامی کمتری دارند.

درآمد بالاتر، شادکامی بیشتر


نتایج این تحقیق در ادامه این موضوع را مورد تاکید قرار داده که افراد در سطوح اقتصادی پایین تر در مقایسه با افراد در سطح اقتصادی «خوب/ بسیار خوب» به صورت معناداری، سطح شادکامی کمتری دارند. به گونه ای که افراد در سطوح اقتصادی ارزیابی شده در دسته بندی «نه خوب/ نه بد»، «بد» و «بسیار بد» به ترتیب احتمال ۱.۷۵، ۲.۱۴ و ۲.۳۳ برابر نسبت به افراد دارای وضعیت اقتصادی بسیار خوب، وضع شادکامی خود را نامناسب تر گزارش کرده اند.

تاثیر معنادار سلامت بر سطح شادکامی


بر اساس نتایج حاصله از این پژوهش که توسط دکتر علی منتظری، عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی و همکاران انجام شده، افرادی که از سطوح «پایین تر» سلامت برخوردار بوده اند، در مقایسه با افراد دارای سطح سلامت «بسیار خوب» به صورت معناداری شادکامی خود را کمتر ارزیابی کرده اند. به گونه ای که افراد در سطوح «خوب»، «نه خوب/ نه بد»، «بد» و «بسیار بد» به ترتیب ۲.۲۸، ۵.۱۸، ۷.۸۴و ۷.۸۲ برابر نسبت به افراد دارای سطح «بسیار خوب»، وضعیت شادکامی خود را نامناسب تر گزارش کرده اند.

طبق این پژوهش ابتلا به بیماری های مزمن تاثیر چندانی بر میزان شادکامی ندارد.

 

                

منبع : ایسنا

در ادامه از زاویه دیگر به بررسی میزان شادکامی یزدی ها می پردازیم

روابط خانوادگی، عامل حفظ شادی و نشاط یزدی‌هاست

دکتر فرهونی عضو هیات علمی دانشگاه و رییس دپارتمان روان شناسی بالینی بیمارستان بهمن معتقد است که سخت کوشی یزدی‎‎ها عاملی است که از تفریحات آنها می‌کاهد و شاید این عامل دیدگاه عمومی را به سمت افسردگی یزدی‌ها جهت داده است. در حالی که سخت‎‎کوشی این مردمان حکایت از آینده‎‎نگری و تسلیم نشدن آن‏‏ها در مقابل سختی‎‎های روزگار و اقلیم سخت این دیار دارد.

وی ادامه داد: شاید چون تلاش آنها برای فائق آمدن بر مشکلات زندگی به کاهش تفریحاتشان منجر شده، دیدگاه عموم را به سمت افسردگی آنها جهت داده است.

فرهودی با اشاره به عدم استقبال مردم یزد از ورزش‏‏های همگانی، اظهار کرد: یکی از ویژگی‎‎های مردم یزد ضعف فرهنگ استقبال از ورزش‏‏های همگانی است، به نحوی که هنوز این که افراد تمام سنین نیازمند ورزش کردن هستند، در بین یزدی‌ها به فرهنگ تبدیل نشده است.

وی افزود: همیشه ورزش‏‏ در یزد ویژه سنین خاصی متصور می‌شود و در واقع این که سالن‏‏های ورزشی یزد همیشه پرازدحام است، نشان دهنده ورزشی بودن یزدی‌ها نیست چرا که این سالن‎‎ها عمدتاً از رده سنی ۲۵ تا ۳۵ سال پر می‏‏شود و در بازه سنی خارج از این محدوده، استقبال چندانی از ورزش نمی‌شود .

فرهونی تفاوت در اقلیم و موقعیت هر شهر را عامل مهم در تظاهر فرهنگ شاد زیستن دانست و تصریح کرد: هر چند تفاوت فرهنگی با تاثیر خود در زندگی هر جامعه به شاد بودن یا افسرده بودن افراد آن جامعه منتهی می‏‏شود اما تاثیر موقعیت هر شهر به همین میزان در سبک زندگی ساکنان شهر نقش دارد.

این روانشناس یزدی در ادامه نیز با اشاره به تاثیر ظاهر شهر در خلق و خوی مردم، اظهار کرد:  اگر تمام زمین‏‏های رها شده، دیوارهای ریخته، ساختمان‏‏های نیمه ساز و مسکن‎‎هایی با نماهای نازیبا در سطح شهر، همچون بافت تاریخی شهر مورد توجه و ترمیم ‏‏شوند، قطعاً در روح و روان مردم اثری مثبت خواهد گذاشت.

وی در بخش دیگری از سخانش خاطرنشان کرد: درست است که تفاوت‎های فرهنگی در بین شهرهای مختلف وجود دارد اما نمی‌توان با قطعیت یزد را شهری افسرده دانست هر چند که نسبت به شهرهای دیگر از شادکامی کمتری برخوردار است.

مدیر گروه روان‏‏شناسی دانشگاه آزاد یزد با اشاره به سرکوب شدن هیجانات کودکان از سوی فرزندان از یکی دو نسل گذشته تاکنون، تصریح کرد: خانواده‌ها در سرکوب کردن هیجان فرزندان خود نقش دارند به طوری که گاهاً مهارت بروز صحیح هیجانات به افراد آموزش داده نمی‎‎شود لذا ممکن است در مدت زمانی طولانی، این هیجانات سرکوب شود و به صورت عصبانیت، دل‎شوره، افسردگی و غیره بروز پیدا کند.

وی با تاکید بر این که شخص افسرده عمدتاً دارای علائمی مثل خلق غمگین، بی‎‎رغبتی، بهم ریختن تنظیم خواب و اشتها است که حداقل به مدت دو هفته ادامه پیدا می‌کند، اظهار کرد: نسبت دادن افسردگی به هر فردی باید با توجیه وجود علائم بالینی افسردگی همراه باشد.

فرهودی در پایان با بیان این که هنوز قطعیت بیان افسردگی یزدی‌ها با دلایل مستندی اثبات نشده است، متذکر شد: هنوز روابط خانوادگی پابرجا و منسجمی که در میان یزدی‏‏ها وجود دارد عاملی در حفظ شادی و نشاط آنان محسوب می‌شود

ایسنا

 ۱۳۹۶/۰۶/۲۵ 
کلمات کلیدی : شادکامی - افسردگی - اقلیم و فرهنگ و ظاهر زیبای شهر - مجردی و سلامت و درآمد بالا
تعداد بازدید : 40197 بار
تعداد دانلود فایل : 0 بار
فقط کاربران عضو میتوانند نظر یا سوالی در مورد این مطلب ارسال نمایند.
این مطلب را به اشتراک بگذارید :
               


در حال بروز رسانی سایت هستیم لطفا نظرات خودتان را در خصوص بهتر شدن سایت به آدرس info@salamatomehr.com ارسال نمائید.

پرداخت آنلاینجهت پرداخت آنلاین پس از عضویت در سایت سلامت و مهر وارد پنل کاربری خود شوید
درگاه پرداخت موبایلی USSD به منظور خرید آسان و امن و قابل دسترس در همه جا راه اندازی گردید .
لطفا عدد #4790 *97*788* را شماره گیری نمائید [جهت خریدهای بیش از 5000 تومان] با تشکر

تبلیغات
پنجمین کنفرانس بین المللی روانشناسی ، علوم تربیتی و سبک زندگی


نظرسنجی

بیشتر علاقمند به کدام مطالب در زمینه ی روانشناسی هستید؟

ازدواج و خانواده
کتاب
نرم افزار تخصصی
پاورپوینت تخصصی
فیلم آموزشی و تخصصی
مقالات علمی بر اساس موضوع
عکس های تخصصی
کودک و نوجوان
سالمندی
جملات جالب و داستانهای آموزنده
همسر یابی با کمک مراکز مشاوره رسمی و متخصصین
استعداد یابی و خرید ایده های علمی و کاربردی شما
پاورپوینت(عمومی) جالب و خواندنی 
 
آخرین ارسال ها :

دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه دکتری روانشناسی ، مشاوره و علوم شناختی تجربه متفاوت دخترانه از بیش فعالی و نقص توجه ADHDدر ایرانکشف دانشمندان در خصوص رابطه درس خواندن بیشتر و سلامتی رتبه های برترین دانشگاه های روانشناسی جهان در سال 2019بررسی تنهایی بین فردی ، تنهایی درون فردی ، تنهایی وجودی ( از نگاه اروین یالوم)انجمن اولیا و مربیان کارآمد، مدرسه سرآمد ( راه های افزایش مشارکت و تشویق والدین در جلسات انجمن)+ موانع عدم حضور برخی والدین و راهکارهاقرار گرفتن مجله روانشناسی بالینی در لیست ISCدستور سازمان نظام در خصوص تمدید و درخواست پروانه اشتغال تخصصیتولید یک الگوریتم هوش مصنوعی برای تشخیص نشانه‌های اضطراب و افسردگی از روی گفتار کودکانفرزندم قرار است چگونه با ازدواج من کنار بیایید؟چه زمانی به کودک بگوییم پدر یا مادر واقعی‌اش نیستیم؟!
همایش ها و کنفرانس ها :

ادامه...

آمار سایت :
کاربران آنلاین : 5 نفر
بازدید امروز : 116 بار
کاربران امروز : 22 نفر
بازدید دیروز : 905 بار
کاربران دیروز : 121 نفر
بازدید کل : 3705272 بار

ارسال رزومه روانشناسان جهت همکاری :رزومه خود را در قالب PDF یا WORD ارسال کنید.
 
   

                 مهمترین اخبار امروز

 تمامی حقوق مادی و معنوی برای وب سایت سلامت و مهر محفوظ است. 1393©

 

Copyright © 2014 | www.salamatomehr.com | all rights reserved 

 
پویش Designed and Powered By : PooyeshIT