راهنما | قوانین سایت | تبلیغات | لینک ها | درباره ما | تماس با ما سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸    سلامت و مهر  
 
کودک و نوجوان > کودک

سبب شناسی و اهداف دروغگویی کودکان + راهکارهای اصلاح و درمان

کودک دروغ گو، دروغ کودکانه!

توجه کردن و گوش دادن به سخنان دروغ کودکان آنها را تشویق به ادامه فعالیت می کند.

مقدمه
دروغ گویی یکی از اختلالات رفتاری است که پدر، مادر و اطرافیان کودک با آن دست به گریبان اند. خانواده اولین پایگاهی است که کودک در آنجا مورد تربیت و آموزش قرار می گیرد لذا والدین اولین معلمان فرزندان خود هستند. این مسئله در اغلب خانواده ها مطرح است و پدران و مادران البته نه در دوران خردسالی کودک بلکه از حدود سن تمیز از آن شدیداً رنج می برند.

پایه گذاری این لغزش و خوی ناپسند از همان دوران کودکی است. در روزهای اول که بنا به علل اجتماعی و احیاناً غریزی طفل دروغ می گوید و راه حیله در پیش می گیرد والدین با موضع تشویق و خنده از او استقبال می کنند غافل از این که همین امر موجب رشد و پرورش این حالت نابهنجار می شود. و کار به جایی می رسد که اولیا و مربیان از این موضوع نگران می شوند. تا قبل از سنین 3 تا 4 سالگی دروغ به مفهومی که برای بزرگسالان مطرح است در کودکان وجود ندارد بلکه دروغ در این دوره سنی بیشتر جنبه خیالبافی دارد چراکه کودک هنوز مرز میان خیال و واقعیت را درک نمی کند . در حدود 7 سالگی کودک نسبت به دروغ گفتن احساس بدی پیدا می کند حتی اگر کسی متوجه دروغ گویی وی نشود . هرچقدر درسنین اولیه کودکی ، بتوان رفتارهای نیک را آموزش داد و رفتارهای ناشایست را اصلاح کرد بی شک موفقیت بزرگی در تربیت فرزندان نصیبمان شده است .آثار و نشانه های دروغ گویی در کودکان


افزایش تعداد ضربان قلب

افزایش تنفس

رنگ پریدگی

خشک شدن دهان

لکنت زبان موقتی

بیهوده گویی

ناتوانی در کنترل اعضا بدن

نگاه های حیرت آور

پیدایش آثار شرم در چهره

پافشاری کردن و چانه زنی از جمله آثار افراد دروغ گو می باشد که باقدری تامل می توان در ظاهر افراد آنها را مشاهده نمود. البته این علائم در افرادی که جدیداً دروغ را شروع کرده اند، نمایان تر است و به تدریج که فرد به دروغ عادت می کند این آثار در او از میان می رود و آن چنان که در مواردی حتی قادر می شود مظلوم نمایی کند و در عین دروغگویی گریه و زاری نموده و خود را حق به جانب معرفی کند و چند سوگند دروغ هم بگوید.


علل دروغ گویی


برخی از صاحب نظران تعلیم و تربیت الگوهای رفتاری نامناسب را دلیل دروغ گویی کودکان می دانند.

عده ای فشار والدین، معلمان و سایر عوامل قدرت را زمینه ساز دروغ گویی می دانند، به نوعی که اگر توقعات بیش از حد از کودک داشته باشیم و او نتواند از پس از آن بر آید لاجرم برای رهایی از تنبیهات احتمالی، تن به دروغ می دهد. بزرگترین مرجع روانشناسی ایران

گروهی دیگر تشویق و تنبیه های غلط کودکان را دلیل دروغ گویی می دانند .

شاید بتوان گفت کودکانی که به نوعی احساس کمبود شخصیت می نمایند برای جبران آن تن به دروغ می دهند.


اهداف دروغ گویی


الف : ترس از تنبیه:

کودکان اولین بار برای فرار از تنبیه دروغ می گویند . بیش از 70% دروغ های کودکان به علت ترس از تنبیه شدن است. لذا باید به کودکان اطمینان داد که در قبال راستگویی تنبیه نمی شوند.

ب: تقلید از والدین:

والدین اولین کسانی هستند که کودکان از آنها تقلید می کنند . لذا آنها همچون دوربین فیلمبرداری تمامی رفتارهای ریز و درشت والدین راثبت و ضبط کرده و در فرصتی مناسب از خود بروز می دهند.

ج: نحوه برخورد والدین با کودک:

گاهی اوقات برخورد والدین با کودکان به گونه ای است که آنها را خود به خود به دروغ وادار می نماید .لذادرتنگنا قرار دادن کودکان زمینه ی بروز دروغگویی را ایجاد می نماید.

د: تحت فشار بودن کودک:

گاهی اوقات کودکان اشتباهاتی را مرتکب می شوند و به ناچار سعی درمخفی کردن آن هستند . اما سوال پیچ کردن کودک از سوی والدین او را مجبور می کند که تن به دروغ گویی بدهد.

ه : آزمودن والدین از سوی کودک:

گاهی کودکان دروغی را به والدین خود می گویند اگر والدین متوجه شدند می گویند شوخی کردم و اگر مثبت بود کودک به این رفتار ناشایست خود ادامه می دهد.

و: جلب محبت والدین:

گاهی کودکان به دلیل مورد توجه قرار گرفتن و جلب نظر والدین دروغ می گویند . اگر نگاه عدالت محور والدین در خانه حاکم نباشد کودکان در رقابت با یکدیگر روز به روز دروغ های بزرگتری می گویند .

ز: خود نمایی کردن :

گاهی کودک برای اینکه در میان جمع خود را دست کم نگیرد به گزافه گویی می پردازد و به دروغ ، از خود یا خانواده اش تعریف می کند . بدین ترتیب که قدرت یا شایستگی قابل تمجیدی را به خود و والدینش نسبت می دهد.

روش های اصلاح رفتار:


1) شناسایی علل دروغگویی :

در قدم اول باید دلایل بروز دروغ گویی در کودکان را شناسایی کرد و تا زمانی که علل آن شناخته نشوند راه به بیراهه رفته و درمان قطعی صورت نمی گیرد.

2) ایجاد محیطی امن و عاطفی در منزل:

گاهی اوقات والدین نه تنها خود در مقابل دیدگان فرزندانشان ناخواسته دروغ می گویند بلکه دروغ گویی کودکان را نیز تشویق و تمجید می کنند و از طرفی اگر ارتباط صمیمی بین والدین و کودک نباشد کودکان واقعیت ها را نمی گویند.

3) اجتناب از تنبیه:

اگر کودک بیاموزد که در قبال راستی و صداقت تشویق وتحسین می شود و مجازات و تنبیهی را در پی ندارد با صراحت تمام واقعیات را بیان می نماید.

4) پرهیز از برچسب زدن:

کودکان را نباید دروغگو نامید چراکه اگر متوجه شوند از دید والدین آنان فرزندان دروغگویی هستند نسبت به رفتار مخرب خویش ، بیش از پیش تحریک می شوند.

5) اعتراف کودک به دروغ گویی:

اگر والدیت متوجه شدند که کودک به دروغ گویی خود اعتراف می کند باید فرصتی بدهند تا نسبت به اصلاح رفتار خود اقدامی کند . لذا هر گونه تنبیه ومورد بازخواست قراردادن روند اصلاح را دچار اختلال می نماید . به احساسات کودک باید احترام گذاشت و اورا درمسیر صحیح قرار داد.

6) والدین اسرار کودکان را فاش نسازند:

گاهی اوقات فرزندان به دلیل بی اعتمادی به والدین وافشاگری انها ، اتفاقات و حوادث رخ داده را بیان نمی کنند و لاجرم واقعیات را وارونه جلوه می دهند.

7) پند و اندرز دادن به کودك:

یکی از روش های تربیتی که اسلام هم به آن تاکید دارد استفاده از روش نصیحت کردن و پند و اندرز دادن می باشد . کودکان به دلیل اینکه هنوز از فطرت پاک خویش چندان فاصله ای نگرفته اند و ضمیرشان پاک و بی آلایش است نسبت به قبول نصایح والدین خود واکنش مثبت نشان می دهند.

8) استفاده از روش تغافل:

عفو و بخشش در منزل برای تربیت فرزندان در رعایت ضوابط اخلاقی امری ضروری به نظر می رسد ولی زیاده روی در آن هرگز توصیه نمی شود . لازم است گاهی باید خطای کودکان را نادیده گرفت و به اصطلاح: شتر دیدی ندیدی.

9) ابراز محبت کردن:

کودکان اگر طعم شیرین محبت کردن و مورد توجه قرار گرفتن از سوی والدین را تجربه کرده باشند هرگز برای تامین این نیاز فطری دست به گزافه گویی نمی زنند . اما یادمان باشد افراط و تفریط درمحبت هر دو زیان بار است پس باید اعتدال را درنظر داشت.

10) قصه گویی:

والدین می توانند به کمک داستان های مربوط به دروغ گویی و بیان نتایج آن ، کودک را راهنمایی کرده و از عواقب شوم آن آگاه نمایند.

11) استفاده از روش تربیت خاموش:

والدین خشم و ناراحتی خود را بصورت غیر کلامی به کودک نشان دهند و این نارضایتی را در چهره خود نشان دهند تا کودک متوجه رفتار ناصحیح خود شود.

12) بی توجهی به دروغ های کودکان:

زمانی که کودک سرگرم دروغ گویی است ، والدین با قیافه ای گرفته ، بدون لبخند و بدون تایید با او مواجه شوند در برابر حرف هایش بی تفاوت باشند ، و میان صحبتش ، موضوع بحث را عوض کرده تا کودک متوجه شود که موفق نشده است.
توجه کردن و گوش دادن به سخنان دروغ کودکان آنها را تشویق به ادامه فعالیت می کند.


کلام آخر


- به یاد داشته باشیم که پدر و مادر برای کودکان خود نخستین الگوها به شمار می روند . بنابراین قبل از هر چیز باید خود والدین راستگو باشند و از دروغ گویی پرهیز نمایند.
 
- والدین هرگاه به فرزند خود قولی را می دهند باید تاجایی که امکان دارد به آن عمل نمایند ، زیرا کودکان توجیهات والدین را درک نمی کنند و والدین خود را ، متهم به دروغ گویی می نمایند.

- استفاده از تنبیه، دروغ را از ذهن کودک پاک نمی کند بلکه بصورت موقتی و گذرا آن هم فقط درحضور شخص تنبیه کننده از بین می برد و بلا شک کودک در فرصتی دیگر مبادرت به دروغ گویی می نماید.

-به کودکان باید اجازه داد تا بدون ترس و واهمه احساسات مثبت و منفی خود رابیان نمایند. تا فواید راستگویی را درک کنند. salamatomehr.com

-کودکانی که مورد بازخواست قرار می گیرند و سوال پیچ می شود برای رهایی از این وضعیت دروغ می گویند . لذا باید از بیان سوالاتی که جنبه تله و دام دارند پرهیز کرد.

منابع:
-پنتلی ، الیزابت . (1384). راهنمای کامل تربیت کودک .ترجمه اکرم قیطاسی ، انتشارات صابرین دبیری ، عاطفه و کاکویی ، مرضیه .(1391).
-دروغ گویی کودکان و روش های اصلاح و درمان آن . انتشارات ایماژ سیف نراقی ، مریم و نادری ، عزت الله .(1379).
-اختلالات رفتاری کودکان و روش های اصلاح و ترمیم آن . انتشارات بدر شفیع آبادی ، عبدالله . (1387).
-راهنمایی و مشاوره کودک(مفاهیم و کاربردها) . انتشارات سمت معتمدی ، زهرا . (1374) . رفتار با کودک . انتشارات لک لک

نادر اسدی - میگنا

 ۱۳۹۶/۱۰/۱۸ 
کلمات کلیدی : روش تربیت خاموش - فرزند پروری - درمان دروغگویی کودکان - پرهیز از تنبیه و برچسب زنی - اصلاح رفتار - یادگیری مشاهده ایی و تقلید
تعداد بازدید : 38834 بار
تعداد دانلود فایل : 0 بار
فقط کاربران عضو میتوانند نظر یا سوالی در مورد این مطلب ارسال نمایند.
این مطلب را به اشتراک بگذارید :
               


در حال بروز رسانی سایت هستیم لطفا نظرات خودتان را در خصوص بهتر شدن سایت به آدرس info@salamatomehr.com ارسال نمائید.

پرداخت آنلاینجهت پرداخت آنلاین پس از عضویت در سایت سلامت و مهر وارد پنل کاربری خود شوید
درگاه پرداخت موبایلی USSD به منظور خرید آسان و امن و قابل دسترس در همه جا راه اندازی گردید .
لطفا عدد #4790 *97*788* را شماره گیری نمائید [جهت خریدهای بیش از 5000 تومان] با تشکر

تبلیغات
همایش بین المللی مطالعات جهانی علوم انسانی با رویکرد فرهنگی-اجتماعی

پنجمین کنفرانس بین المللی روانشناسی ، علوم تربیتی و سبک زندگی


نظرسنجی

بیشتر علاقمند به کدام مطالب در زمینه ی روانشناسی هستید؟

ازدواج و خانواده
کتاب
نرم افزار تخصصی
پاورپوینت تخصصی
فیلم آموزشی و تخصصی
مقالات علمی بر اساس موضوع
عکس های تخصصی
کودک و نوجوان
سالمندی
جملات جالب و داستانهای آموزنده
همسر یابی با کمک مراکز مشاوره رسمی و متخصصین
استعداد یابی و خرید ایده های علمی و کاربردی شما
پاورپوینت(عمومی) جالب و خواندنی 
 
آخرین ارسال ها :

کشف جدید دانشمندان هندی (تشخیص PTSD با آزمایش خون مبتنی بر شاخص زیستی ژنتیکی)درمان جدید اوتیسم، با کمک نورون‌های به دست آمده از "سلول‌های بنیادی پرتوان القایی" (iPSCs)8+1ماده غذایی موثر در کاهش حواسپرتی8+1 اتفاقی که با ترک رابطه زناشویی در بدن اتفاق می افتدمراسم معارفه دکتر محمد حاتمی به عنوان رئیس جدید سازمان نظام روانشناسی و مشاوره سطح بندی مرکز تخصصی مشاوره به دو طبقه A, Bدانلود رایگان آموزش مهارت های 10 گانه زندگی ( ویژه ی مشاوران مدارس)پیشتازی آمار مبتلایان زن به افسردگی و اضطراب تکنیک ها و اصول قانون گذاری و قرارداد رفتاری کودکان در خانهپرسشنامه 4 جنبه رشد کودک بلوم کوئیست
همایش ها و کنفرانس ها :

ادامه...

آمار سایت :
کاربران آنلاین : 25 نفر
بازدید امروز : 4550 بار
کاربران امروز : 417 نفر
بازدید دیروز : 7063 بار
کاربران دیروز : 521 نفر
بازدید کل : 3431431 بار

ارسال رزومه روانشناسان جهت همکاری :رزومه خود را در قالب PDF یا WORD ارسال کنید.
 
   

                 مهمترین اخبار امروز

 تمامی حقوق مادی و معنوی برای وب سایت سلامت و مهر محفوظ است. 1393©

 

Copyright © 2014 | www.salamatomehr.com | all rights reserved 

 
پویش Designed and Powered By : PooyeshIT