راهنما | قوانین سایت | تبلیغات | لینک ها | درباره ما | تماس با ما دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸    سلامت و مهر  
 
خانواده و ازدواج > خانواده - ازدواج

شرکت ۱۷۴ هزار نفر در کارگاه های آموزشی پیش، حین و قبل از ازدواج در راستای برنامه ششم توسعه

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور جوانان، از برگزاری ۳۹۰۰ کارگاه آموزشی پیش، حین و قبل از ازدواج و شرکت ۱۷۴ هزار نفر در این کارگاه‌ها خبر داد.

سید جواد رضوی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه در بند «ج» ماده ۱۰۲ قانون برنامه ششم توسعه تکالیفی برای وزارت ورزش و جوانان، وزارت علوم، وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش، سازمان صدا و سیما، نظام روانشناسی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه برگزاری کلاس‌های قبل، حین و بعد از ازدواج و مشاوره‌های تخصصی مشخص شده است، گفت: در همین بند اشاره شده است که این مشاوره‌ها باید تا پنج سال نخست زندگی مشترک ادامه داشته باشد.  

وی با اشاره به اینکه وزارت ورزش و جوانان بعد از انجام فعالیت در یک دوره زمانی مشخص به اندازه‌گیری اثربخشی اقداماتش می‌پردازد، افزود: اگرچه این وزارتخانه به انجام این فعالیت‌ها متعهد شده است، اما هدف اصلی توانمندتر شدن افراد با برگزاری این کارگاه‌ها و مشاوره‌هاست.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور جوانان، با تاکید بر اینکه این برنامه‌ها باید به روند افزایش ازدواج، کاهش طلاق و پایداری خانواده‌ها منجر شود، افزود: زمانی می‌توانیم اثربخشی اقدامات را اندازه‌گیری کنیم که برنامه‌ای یکپارچه با رویه‌ای مناسب در همه کشور دنبال شود. یکی از کارهایی که در معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان انجام شده، این است که استانداردهایی را تعریف کرده و به همه ادارات کل ورزش و جوانان ارسال کردیم.


رضوی افزود: بر اساس دستورالعمل‌ها مشخص شده است که مجموع این اقدامات باید به چه شکلی انجام شود. اقدامات مربوط به مقدمات برگزاری کارگاه‌ها، شیوه اجرایی شدن آنها و حتی تهیه گزارش بعد از برگزاری کارگاه‌ها به شکل دقیقی مشخص شده است.salamatomehr

وی با اشاره به اینکه معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، فرم‌های استاندارد یکپارچه‌ای را در این مورد طراحی کرده و به ادارات کل جوانان استان‌ها و شهرستان‌های کشور ارسال کرده است، گفت: آنچه برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد، توزیع عادلانه این امکانات است تا همه شهرستان‌های کشور از این خدمات بهره‌مند شوند. وزیر ورزش و جوانان نیز تاکید دارند تا همه کارها و فعالیت‌ها در مراکز استان‌ها تجمیع نشود و همه شهرستان‌ها تحت پوشش برنامه‌ها و فعالیت‌ها قرار گیرند.  

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور جوانان، با بیان اینکه هر چند این کارگاه‌ها به اشکال مختلفی پیش از ساماندهی آنها با طرح جدید برگزار شده است، اظهار کرد: با این وجود روند برگزاری کارگاه‌ها به شکل منسجمی که امکان نظارت دقیق بر روند برگزاری آنها وجود داشته باشد تا این میزان عملی نشده بود. برگزاری این کارگاه‌ها با این شکل جدید در سراسر کشور و در سال ۹۷محقق خواهد شد.  

رضوی ادامه داد: در سال ۹۶ این کارگاه‌ها به شکل پراکنده برگزار می‌شدند، اما همزمان با دستورالعمل‌ها و استانداردهای جدید بیش از ۳۹۰۰ کارگاه در سراسر کشور برگزار شده است و نزدیک به ۱۷۴ هزار نفر در آنها شرکت کردند. در سال ۹۷ هدفگذاری کمی و دقیقی صورت گرفته و بر اساس این آمار منابع و اعتبارات لازم به استان‌ها تخصیص می‌یابد.

وی در ادامه یکی از دلایل برگزاری کم کیفیت‌تر این کارگاه‌ها در شهرستان‌ها را، عدم دسترسی به مدرسان مجرب در بعضی از نقاط دور از مرکز عنوان کرد و گفت: به همین دلیل برنامه‌ای را در قالب تربیت مربی برای کارگاههای مهارت‌های زندگی طراحی کرده‌ایم و برای همه شهرستان‌ها تقسیم بندی مناسبی در حد ظرفیت حداقلی انجام داده‌ایم.  

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور جوانان افزود: ادارات کل شهرستان‌های کشور مکلف شده‌اند تا افراد واجد شرایط مانند داشتن مدرک کارشناسی ارشد رشته مرتبط را از هر شهرستان دو نفر، مراکز استان ۱۰ نفر و ... متناسب با جمعیت، سهمیه بندی کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: افراد معرفی شده باید از ساکنین همان شهرستان باشند تا ما از این طریق فرصتی را فراهم کنیم تا افراد در دوره‌های تربیت مربی شرکت کرده و گواهینامه حضور خود را اخذ کنند. سپس مشخصات این افراد در لیست بانک اطلاعات اداره کل وزارت ورزش و جوانان استان‌ها ثبت شده و در برگزاری کارگاه‌ها به عنوان مدرس از آنها استفاده خواهد شد. به جز این افراد، اساتید دانشگاه و مدیران مراکز مشاوره‌ای تخصصی نیز در این بانک اطلاعاتی حضور دارند.  

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور جوانان، در پایان اظهار کرد: نکته مهم دیگر طرح این است که بخشی از این افراد در شهرستان‌ها هنوز فرصت اشغال نداشته‌اند. با طراحی جدیدی که انجام دادیم تعدادی از افراد توانمند بعد از شرکت در دوره‌ها (که هزنیه آن را وزارتخانه پرداخت کرده است)  در حوزه‌های مرتبط دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛  چراکه اعتقاد ما این است که تعداد زیادی از آنها در این مسیر توانمندتر شده‌اند.

 

 ۱۳۹۷/۰۲/۲۹ 
کلمات کلیدی : توانمیند سازی ازدواج - مهارت های زندگی و خانواده - تربیت مربی ازدواج - زناشویی - برنامه ششم توسعه بند102
تعداد بازدید : 20405 بار
تعداد دانلود فایل : 0 بار
فقط کاربران عضو میتوانند نظر یا سوالی در مورد این مطلب ارسال نمایند.
این مطلب را به اشتراک بگذارید :
               


در حال بروز رسانی سایت هستیم لطفا نظرات خودتان را در خصوص بهتر شدن سایت به آدرس info@salamatomehr.com ارسال نمائید.

پرداخت آنلاینجهت پرداخت آنلاین پس از عضویت در سایت سلامت و مهر وارد پنل کاربری خود شوید
درگاه پرداخت موبایلی USSD به منظور خرید آسان و امن و قابل دسترس در همه جا راه اندازی گردید .
لطفا عدد #4790 *97*788* را شماره گیری نمائید [جهت خریدهای بیش از 5000 تومان] با تشکر

تبلیغات
همایش بین المللی مطالعات جهانی علوم انسانی با رویکرد فرهنگی-اجتماعی

پنجمین کنفرانس بین المللی روانشناسی ، علوم تربیتی و سبک زندگی


نظرسنجی

بیشتر علاقمند به کدام مطالب در زمینه ی روانشناسی هستید؟

ازدواج و خانواده
کتاب
نرم افزار تخصصی
پاورپوینت تخصصی
فیلم آموزشی و تخصصی
مقالات علمی بر اساس موضوع
عکس های تخصصی
کودک و نوجوان
سالمندی
جملات جالب و داستانهای آموزنده
همسر یابی با کمک مراکز مشاوره رسمی و متخصصین
استعداد یابی و خرید ایده های علمی و کاربردی شما
پاورپوینت(عمومی) جالب و خواندنی 
 
آخرین ارسال ها :

علل چاقی پس از ازدواج + راه کارهای پیشگیریبلوغ دیررس دختران و ریسک ابتلا به دمانساضطراب و رو آوردن به خرافه و شایعاتکمک تخصصی روانشناسان در قالب( طرح محب) به مناطق سیل زده شیراز تکنیک های گفتگوی موثر با نوجوان فنون کنترل بچه های بیش فعال در مهمانی عیدکشف جدید دانشمندان هندی (تشخیص PTSD با آزمایش خون مبتنی بر شاخص زیستی ژنتیکی)درمان جدید اوتیسم، با کمک نورون‌های به دست آمده از "سلول‌های بنیادی پرتوان القایی" (iPSCs)8+1ماده غذایی موثر در کاهش حواسپرتی8+1 اتفاقی که با ترک رابطه زناشویی در بدن اتفاق می افتد
همایش ها و کنفرانس ها :

ادامه...

آمار سایت :
کاربران آنلاین : 2 نفر
بازدید امروز : 927 بار
کاربران امروز : 137 نفر
بازدید دیروز : 1507 بار
کاربران دیروز : 216 نفر
بازدید کل : 3638339 بار

ارسال رزومه روانشناسان جهت همکاری :رزومه خود را در قالب PDF یا WORD ارسال کنید.
 
   

                 مهمترین اخبار امروز

 تمامی حقوق مادی و معنوی برای وب سایت سلامت و مهر محفوظ است. 1393©

 

Copyright © 2014 | www.salamatomehr.com | all rights reserved 

 
پویش Designed and Powered By : PooyeshIT