راهنما | قوانین سایت | تبلیغات | لینک ها | درباره ما | تماس با ما سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸    سلامت و مهر  
 
خانه > اطلاعیه ها و سوالات متداول

دلایل طولانی شدن درخواست مصاحبه تخصصی + طرح (آزمون جامع ) دریافت پروانه تخصصی روانشناسان

درحالیکه بسیاری از داوطلبان رشته‌های روانشناسی با مدرک غیرمرتبط از مشخص نبودن زمان برگزاری آزمون‌های علمی- حرفه‌ای پروانه اشتغال روانشناسی در سال جاری شکایت دارند، معاون آموزشی سازمان نظام روانشناسی ضمن اعلام اینکه شورای مرکزی سازمان هنوز مصوبه‌ای برای برگزاری آزمونهای سال ۹۷ ابلاغ نکرده است، از ارائه طرح آزمون‌های بورد تخصصی به شورای مرکزی به منظور تسهیل در اجرای این آزمون‌ها خبر داد و گفت: در صورت تصویب نهایی این طرح همه متقاضیان کسب پروانه اشتغال با هر مدرک عالیه‌ای باید در سه تاکسینومی تخصصی آزمون دهند.

به گزارش ایسنا، متقاضیان کسب پروانه اشتغال روانشناسی با پیشینه‌های (رشته‌های) مرتبط می‌توانند بعد از قبولی در مصاحبه‌های تخصصی سازمان نظام روانشناسی پروانه اشتغال خود را دریافت کنند، این درحالیست که متقاضیان با رشته‌های غیر مرتبط بعد از قبولی در آزمون‌های روانشناسی مجاز به شرکت در مصاحبه‌های تخصصی و در صورت قبولی، پروانه خود را دریافت می‌کنند.

بنا به مصوبه شورای مرکزی، پروانه اشتغال روانشناسان و مشاوران ورودی سال ۹۳ به بعد با پیشینه غیر مرتبط به افرادی اعطاء می‌شود که در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فارغ التحصیل شده باشند حال آنکه ورودیان با رشته های غیرمرتبط قبل از سال ۹۳ باید برای دریافت پروانه اشتغال خود در آزمون‌های علمی-حرفه‌ای شرکت و درصورت قبولی و بعد از گذراندن مصاحبه‌های تخصصی، پروانه خود را دریافت کنند.


آزمون‌های علمی-حرفه‌ای ویژه متقاضیان دریافت پروانه اشتغال با کارشناسی غیرمرتبط (غیر از روان‌ شناسی و مشاوره) هرساله به صورت سوالات چند گزینه‌ای دوبار برگزار می‌شد. این درحالیست که چهاردهمین آزمون علمی – حرفه‌ای تنها یکبار در شهریور ماه ۹۶ برگزار شد و در حال حاضر برای سال ۹۷ هنوز زمان برگزاری این آزمون‌ها مشخص نشده است در همین راستا یکی از داوطلبان این آزمون‌ها که ساکن شهرستان قم است می‌گوید: هنوز زمان برگزاری آزمون‌های روانشناسی برای رشته‌های غیرمرتبط در سال ۹۷ مشخص نشده این درحالیست که در سال‌ گذشته این آزمونها دوبار در سال برگزار می‌شد، البته هیچ‌گاه این آزمون‌ها در زمان مشخصی برگزار نمی‌شد و باید هرسال برای اطلاع از زمان برگزاری به طور مداوم سایت سازمان نظام روانشناسی را بررسی می‌کردیم.

او که تاکنون سه بار در این آزمون‌ها شرکت کرده، درباره نحوه شرکت در آزمون‌ها نیز می‌افزاید: برای شرکت در آزمون‌های روانشناسی ابتدا باید در سازمان عضویت داشته باشیم. این درحالیست که برای عضویت باید مبلغ زیادی پرداخت کرده و بعد از آن می‌توانیم برای شرکت در آزمون‌ها ثبت‌نام کنیم البته برای ثبت نام در آزمون‌ها، باز هم باید هزینه‌ای پرداخت کنیم.در همین راستا محمدابراهیم مداحی، معاون آموزشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در گفت‌وگو با ایسنا درباره علت مشخص نبودن زمان برگزاری آزمون‌های علمی- حرفه‌ای پروانه اشتغال روانشناسی می‌گوید: این آزمون‌ها به طور معمول باید سالیانه یکبار برگزار شود، با این حال اما در بعضی از سال‌ها به دلیل تعداد زیاد متقاضیان این آزمون‌ها دو بار برگزار می‌شد. در همین راستا بنابر مصوبه شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی در سال ۹۶ ،ورودی‌های قبل از سال ۹۳ که در مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره دارای لیسانس غیرمرتبط هستند می‌توانستند برای کسب پروانه اشتغال خود در این آزمون‌ها شرکت کنند.

شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی هنوز مصوبه‌ای برای برگزاری آزمونهای سال ۹۷ ابلاغ نکرده است

قبولی حداکثر ۲۰ درصد شرکت‌کنندگان آزمونهای کسب پروانه اشتغال روانشناسی

وی با بیان اینکه سالانه حدود ۵۰۰ نفر در سراسر کشور در آزمون‌های علمی- حرفه‌ای پروانه اشتغال روانشناسی شرکت می‌کنند می‌افزاید: درصد قبولی متقاضیان در این آزمونها حداکثر ۱۵ تا ۲۰ درصد است که این میزان در رشته‌های مختلف روانشناسی متغیر است.

 

طرح "آزمون‌ جامع" در دست شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی

 

معاون آموزشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در همین راستا از ارائه طرح آزمون‌های بورد تخصصی به شورای مرکزی خبر داد و گفت: در صورت تصویب نهایی این طرح در شورای مرکزی، همه متقاضیان کسب پروانه روانشناسی می‌توانند در سه تاکسینومی تخصصی مبانی نظری و تئوری‌های درمان در روانشناسی و مشاوره، تشخیص، درمان و تکنیک‌های درمانی( عملی) آزمون دهند؛ همچنین در این طرح متقاضیان بعد از قبولی در این آزمون‌ها از نظر روانی مورد معاینه قرار می‌گیرند تا مشخص شود فرد ویژگی‌های لازم را به عنوان یک روانشناس مورد تایید سازمان دارد؟.

مداحی معتقد است که اجرای این طرح سختی مصاحبه‌های تخصصی و تعداد پشت نوبتی‌های مصاحبه‌ها را کاهش خواهد داد چرا که بیش از ۷۰ درصد از مسائل مصاحبه در این آزمون‌ها لحاظ شده است.

وی ادامه می‌دهد: پیش نویس این طرح در ۲۰ جلسه با حضور صاحب‌نظران و اساتید نوشته و به شورای مرکزی ارائه شد که در صورت تصویب  پیش بینی می‌شود همه مشکلات در این زمینه برطرف شود.

چرا زمان درخواست انجام مصاحبه‌های تخصصی طولانی می‌شود؟

به گزارش ایسنا، درحالیکه داوطلبان کسب پروانه باید برای دریافت پروانه خود در مصاحبه‌های تخصصی قبول شوند یکی از متقاضیان کسب پروانه روانشناسی بالینی از طولانی شدن زمان درخواست مصاحبه‌اش شکایت دارد و می‌گوید: دو سال است که برای شرکت در مصاحبه‌های تخصصی پشت نوبت مانده و تاکنون چندین بار برای اعلام وضعیت پرونده به صورت حضوری به سازمان رفته‌ام اما هنوز زمان مشخصی برای مصاحبه‌ام اعلام نشده است. معاون آموزشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در این‌باره اینطور توضیح می‌دهد: متقاضیان باید بعد از تشکیل پرونده بر مبنای نوع رشته برای مصاحبه‌ تخصصی در کمیسیون مربوطه در نوبت قرار بگیرند تا برای مصاحبه دعوت شوند این در حالیست که امکان دارد متقاضیان برخی از رشته‌ها به دلیل تعداد زیاد داوطلبان، زمان بیشتری پشت نوبت باشند.همچنین در برخی از کمیسیون‌ها فاصله زمانی کوتاهی میان  مصاحبه‌ها ایجاد می‌کنند.

 برگزاری آزمون‌های کسب پروانه روانشناسی در استان‌ها توجیهی ندارد

درحالیکه برخی از متمرکز بودن برگزاری آزمون‌های کسب پروانه در تهران شکایت دارند، معتقدند که هیچ نظارت و مدیریتی بر نحوه اجرای آزمونها نمی‌شود حال آنکه امکان برگزاری این آزمون‌ها در استان‌هایی که دارای شورای این سازمان هستند نیز وجود دارد، مداحی در این زمینه نیز می‌گوید: باتوجه به اینکه تعداد متقاضیان این آزمون‌ها کمتر از هزار نفر است، توجیهی برای برگزاری آن در همه استان‌ها وجود ندارد چراکه نظارت بر نحوه اجرای آزمون‌ها نیز سخت خواهد شد. همچنین بسیاری از استان‌ها یا شورایی ندارند و یا شورای آنها از قدرت و کیفیت لازم برخوردار نیست. به طور حتم درصورت تقویت زیرساخت‌های شورای استان‌ها نه تنها برگزاری آزمون بلکه صدور پروانه‌ها نیز به شورای هر استان واگذار خواهد شد.

معاون آموزشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در ادامه درباره نحوه طراحی سوالات این آزمون‌ها نیز گفت: در هر رشته گروهی از صاحب‌نظران و اساتید در سراسر کشور بعد از طراحی سوال‌های مورد نظر سوالات خود را برای سازمان ارسال می‌کنند، از بین آنها سوال‌های استاندارد و مورد تایید سازمان انتخاب شده و گروه روان‌سنجان بعد از بررسی اعتبار سوالات، آنها را به صورت محرمانه در قرنطینه تا روز آزمون نگهداری می‌کنند.

 

 ۱۳۹۷/۰۸/۲۳ 
کلمات کلیدی : طرح جامع روانشناسی
تعداد بازدید : 19417 بار
تعداد دانلود فایل : 0 بار
فقط کاربران عضو میتوانند نظر یا سوالی در مورد این مطلب ارسال نمایند.
این مطلب را به اشتراک بگذارید :
               


در حال بروز رسانی سایت هستیم لطفا نظرات خودتان را در خصوص بهتر شدن سایت به آدرس info@salamatomehr.com ارسال نمائید.

پرداخت آنلاینجهت پرداخت آنلاین پس از عضویت در سایت سلامت و مهر وارد پنل کاربری خود شوید
درگاه پرداخت موبایلی USSD به منظور خرید آسان و امن و قابل دسترس در همه جا راه اندازی گردید .
لطفا عدد #4790 *97*788* را شماره گیری نمائید [جهت خریدهای بیش از 5000 تومان] با تشکر

تبلیغات
پنجمین کنفرانس بین المللی روانشناسی ، علوم تربیتی و سبک زندگی


نظرسنجی

بیشتر علاقمند به کدام مطالب در زمینه ی روانشناسی هستید؟

ازدواج و خانواده
کتاب
نرم افزار تخصصی
پاورپوینت تخصصی
فیلم آموزشی و تخصصی
مقالات علمی بر اساس موضوع
عکس های تخصصی
کودک و نوجوان
سالمندی
جملات جالب و داستانهای آموزنده
همسر یابی با کمک مراکز مشاوره رسمی و متخصصین
استعداد یابی و خرید ایده های علمی و کاربردی شما
پاورپوینت(عمومی) جالب و خواندنی 
 
آخرین ارسال ها :

دانلود رایگان پاورپوینت شاد زیستن ( زندگی شادمانه )تکنیک + علل دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه دکتری روانشناسی ، مشاوره و علوم شناختی تجربه متفاوت دخترانه از بیش فعالی و نقص توجه ADHDدر ایرانکشف دانشمندان در خصوص رابطه درس خواندن بیشتر و سلامتی رتبه های برترین دانشگاه های روانشناسی جهان در سال 2019بررسی تنهایی بین فردی ، تنهایی درون فردی ، تنهایی وجودی ( از نگاه اروین یالوم)انجمن اولیا و مربیان کارآمد، مدرسه سرآمد ( راه های افزایش مشارکت و تشویق والدین در جلسات انجمن)+ موانع عدم حضور برخی والدین و راهکارهاقرار گرفتن مجله روانشناسی بالینی در لیست ISCدستور سازمان نظام در خصوص تمدید و درخواست پروانه اشتغال تخصصیتولید یک الگوریتم هوش مصنوعی برای تشخیص نشانه‌های اضطراب و افسردگی از روی گفتار کودکان
همایش ها و کنفرانس ها :

ادامه...

آمار سایت :
کاربران آنلاین : 3 نفر
بازدید امروز : 3033 بار
کاربران امروز : 101 نفر
بازدید دیروز : 918 بار
کاربران دیروز : 136 نفر
بازدید کل : 3711380 بار

ارسال رزومه روانشناسان جهت همکاری :رزومه خود را در قالب PDF یا WORD ارسال کنید.
 
   

                 مهمترین اخبار امروز

 تمامی حقوق مادی و معنوی برای وب سایت سلامت و مهر محفوظ است. 1393©

 

Copyright © 2014 | www.salamatomehr.com | all rights reserved 

 
پویش Designed and Powered By : PooyeshIT