راهنما | قوانین سایت | تبلیغات | لینک ها | درباره ما | تماس با ما جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸    سلامت و مهر  
 
تست و آزمون > آزمونهای فرافکن شخصیت

ارتباط بین (اختلالات شخصیت وابسته و مرزی ) و تست رورشاخ

آزمون رورشاخ و اختلال شخصیت مرزی

در بررسی ارتباط بین رورشاخ و اختلال شخصیت مرزی تا حدی نتایج محکمی بدست آمده است. برای مثال ، آکلین (۱۹۹۵) مشخص کرد که بیماران این گروه به طور خاص چندین ویژگی متمایز را در رورشاخ نشان می دهند. این آزمون در ارزیابی دقیق و آشکار کردن ساختار زیربنایی ، خصوصیات عاطفی و بیانگر دنیای درونی بیماران مرزی و نقش بی همتای آن در مشخص کردن پویای های درونی بیماران مرزی که در ابزار تشخیص گذاران سرآمد است نقش دارد.

در یک مطالعه ، چندین گروه از بیماران بستری مقایسه شدند که شامل (۵۱ بیمار مرزی ، ۱۴ بیمار اسکیزوتایپی ، ۱۷ بیمار با حالت ترکیبی مرزی-اسکیزوتایپی و ۳۰ بیمار که در مرحله اولیه اسکیزوفرنی بودند) با ۲۰ بیمار نرمال مقایسه شدند که تمام بیماران بستری نمرات بالاتری را در مقیاس اختلال فکر رورشاخ نشان دادند.

لادولف و ویستن(۱۹۹۳) مقایسه ای را مابین ۳۵ دختر بزرگسال مرزی با ۱۷ افسرده و دختران غیر مرزی انجام دادند که دختران مرزی نمرات بالاتری را از دختران افسرده در مقیاس وابستگی دهانی و پرخاشگری دهانی رورشاخ کسب کردند.

 

ریچمن و سولوکف (۱۹۹۲) ، ۲۰ بیمار سرپایی با اختلال شخصیت مرزی را با ۲۰ بیمار سرپایی نوروتیک مقایسه کردند که مشخص شد که گروه مرزی  نمرات پائین تری را از گروه نوروتیک در مقیاس سطح رشدی کسب کردند.

در مطالعه ای نشان داده شد که یافته های رورشاخ در حیطه ی آسیب روانی افراد دچار اختلال شخصیت ضداجتماعی شاخص های بیشتری را در ارتباط با سازماندهی شخصیت مرزی و خودشیفته ایجاد می کند و نشان دهنده ی دلبستگی و اضطراب کم در بیماران دچار اختلال شخصیت ضداجتماعی بدون آسیب روانی است.

 ۱۳۹۶/۰۳/۲۷ادامه مطلب تست و آزمون > آزمونهای فرافکن شخصیت

17 نکته مقایسه ایی از مزایا و معایب آزمون اندریافت موضوع TAT + لینک راهنمای قدم به قدم تفسیر و نمره گذاری تخصصی آزمون اندریافت موضوع

-  با توجه به پراکندگی مطالب در منابع مختلف اهمیت بررسی این موضوع ضروری است ، لذا 17 نوع مقایسه تطبیقی مزایا و معایب آزمون اندریافت موضوع در قالب جدول مقایسه ایی به صورت روان و کاربردی برای متخصصین حوزه های مختلف روانشناسی و مشاوره آماده گردیده است . (رایگان )

- جهت مهارت و کاربرد عملی این آزمون در کلنیک راهنمای عملی و گام به گام اجرا و نمره گذاری و تفسیر این آزمون و مقالات تخصصی در این زمینه لینک گردیده .( لینک خرید در ادامه)

 

 ۱۳۹۵/۰۴/۰۶ویژه اعضا تست و آزمون > آزمونهای فرافکن شخصیت

دانلود پکیج پرسشنامه جملات ناتمام (راتر +ساکس ولوی Sacks and Levy) + نمره گذاری و تفسیر

ابتدا نمره گذاری و تفسیر آزمون فرافکن جملات ناتمام راتر  بیان شده

و سپس آزمون فرافکن جملات کامل کردنی ساکس و لوی نمره گذاری و تفسیر گردیده . 

مورد استفاده ی اساتید و مراکز مشاوره و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی روانشناسی 

 آزمون تکمیل جمله(SCT)، مستقیما از آزمون تداعی کلمات مشتق شده است. اساس کار در این نوع آزمون‌ها به این صورت است که جمله ناقصی را به آزمودنی می‌گویند و از او می‌خواهند که آن را تکمیل کند. این آزمون‌ها برای ارتباط دادن تداعی‌های آگاهانه آزمودنی به زمینه‌هایی که روان‌شناس علاقه‌مند بررسی آن‌ها است، طرح‌ریزی شده است.[1]

  این آزمون‌ها معمولا از ٧٥ تا ١٠٠ جمله ناتمام نظیر دلم می‌خواهد ...، گاهی آرزو می‌کنم ...، تشکیل می‌شود که از آزمودنی خواسته می‌شود با کلمات خود آنها را تکمیل کند. غالبا در این آزمون‌ها از فشار زمانی نیز استفاده می‌شود. بدین معنی که از آزمودنی خواسته می‌شود اولین مطلبی را که به ذهنش می‌رسد، بنویسد. در بعضی موارد، آزمون به صورت شفاهی اجرا می‌شود مانند روش تداعی واژه‌ها. جملات ناتمام از نظر ابهام متفاوت هستند و بعضی از آنها به عنوان یک محرک فرافکن عمل می‌کنند، مانند گاهی من ... و بعضی نیز به یک پرسش ایجاب‌کننده واکنش مستقیم شباهت دارند، مانند بزرگترین ترس من این است که ... [2]

  ریشه سنجش شخصیت براساس روش جمله‌های ناتمام را می‌توان در پژوهش‌های ابینگهاوس[3] در آغاز قرن بیستم یافت. کاربرد این آزمون‌ها و تعبیر و تفسیر نتایج آنها در مقایسه با آزمون‌های تداعی کلمات آسان‌تر می‌باشد. کسانی که در اجرای آزمون‌های تکمیل جملات تجربه دارند، معتقدند که نتایج حاصل از آنها قابل مقایسه با نتایج حاصل از آزمون‌های رورشاخ[4] و آزمون اندریافت موضوع [T.A.T [5  است.

انواع و اقسام زیادی از این نوع آزمون‌ها در کشورهای مختلف رایج است که در میان آنها کار جولیان راتر[6]و همکارانش دارای اهمیت خاصی است. این آزمون که تحت عنوان برگ جمله‌های ناتمام راتر[7](RISB) معروف است به بهترین روش استاندارد شده است و در نوع خود دارای عینی‌ترین و دقیق‌ترین روش نمره‌گذاری است. به همین دلیل این آزمون در مقایسه با سایر آزمون‌های فرافکن جمله‌های ناتمام، بیشترین کاربرد را دارد. آزمون راتر را می‌توان یک آزمون فرافکن نیمه‌ساخت‌یافته تلقی کرد. زیرا ماده‌های آن شامل بخش آغازین جمله‌هایی است که آزمودنی باید آنها را به صورت یک اندیشه کامل درآورد.[8]

  همانند سایر آزمون‌های فرافکن، فرض بنیادین این آزمون آن است که آزمودنی‌ها آرزوها، تمایلات، ترس‌ها و نگرش‌هایشان را به جمله‌هایی که می‌سازند، فرافکنی می‌کنند.

تفاوت ازمون های جملات ناتمام با سایر آزمون های فرافکن 

1- با وجود این، آزمون جمله‌های ناتمام از برخی جهات با دیگر آزمون‌های فرافکن متفاوت است. در حالی که در آزمون‌های رورشاخ و آزمون اندریافت موضوع(T.A.T) به سبب ابهام در لکه‌ها یا تصویرها، آزمودنی‌ها از اینکه چه چیزهایی را درباره خصایص شخصیتی خود ابراز می‌دارند، به‌ندرت آگاهند. پاسخ‌دهندگان به آزمون راتر درباره نگرش‌ها، احساسات و ترس‌هایشان که در قالب جمله‌ها بیان می‌کنند، آگاهی بیشتری دارند.

2- تفاوت دوم به هدف آزمایش مربوط است. سایر ابزارهای فرافکن برای آشکار کردن اطلاعاتی درباره ابعاد عمیق‌تر شخصیت تدوین شده‌اند، در حالی که RISBو دیگر روش‌های جمله‌های ناتمام برای غربال کردن افراد از نظر سازگاری عاطفی تدوین شده‌اند. آزمون RISBدارای ٤٠ ماده است که هر ماده به صورت یک جمله ناتمام است و آزمودنی باید با استفاده از مقدمات مطرح‌شده در جمله آن را کامل کند. چند نمونه از سوالات این آزمون به این صورت می‌باشد:

·        من دوست دارم ...

·        خوش‌ترین اوقات ...

·        می‌خواهم بدانم ...

·        در خانه‌ام ...

·        متاسفم از اینکه ...

·        هنگام خوابیدن ...

·        پسرها ...

·        بهترین ...

 

  یکی از ویژگی‌های جالب این آزمون، سهولت اجرای آن است. این آزمون را هم می‌توان به صورت فردی و هم به صورت گروهی اجرا کرد و اجرای آن به آموزش خاص نیاز ندارد. برخلاف بسیاری از آزمون‌های جمله‌های ناتمام، RISBاز یک روش نمره‌گذار منظم و دقیق پیروی می‌کند. پژوهش‌های انجام شده در مورد این آزمون نشان داده است که پایایی نمره‌گذاری آن توسط ارزشیابان مختلف، بالاست. در نمره‌گذاری آزمون برحسب محتوای جمله‌های کامل‌شده به هر سوال نمره‌ای بین صفر تا شش داده می‌شود. پاسخ‌ها برحسب درجه تعارض بیان شده، میزان خوش‌بینی ابراز شده، طول پاسخ‌ها، حذف‌ها و کیفیت کلی پاسخ‌ها نمره‌گذاری می‌شوند. پس از جمع کردن نمره‌های ماده‌های آزمون، شاخصی برای سازگاری کلی هیجانی به دست می‌آید. بسیاری از روان‌شناسان بالینی علاوه بر تفسیر این نمره‌ها، با استفاده از تفسیر محتوای پاسخ‌های آزمودنی‌ها سعی می‌کنند بینش بیشتری در مورد حوزه‌های عمده مشکلات آنان به دست آورند. تحقیق انجام شده توسط گلدبرگ نشان داده است که آزمون RISBدر مورد دانشجویان دانشگاه و افراد بزرگسال دیگر نسبت به سنجش ناسازگاری هیجانی ابزار نسبتا حساسی است.

این آزمون به دلیل سهولت و سرعت اجرا، عینیت نمره‌گذاری، روایی و اعتبار قابل قبول نسبت به بیشتر آزمون‌های فرافکن برتری دارد.[9]

 

 ۱۳۹۴/۱۱/۱۲ویژه اعضا تست و آزمون > آزمونهای فرافکن شخصیت

دانلود پکیج کامل نمونه اجرا شده ، نمره گذاری و تفسیر آزمون رورشاخ

مزایای این پکیج :

- آشنایی و تسلط بر یکی از پیچیده ترین ازمون های فرافکن 

- صرفه جویی در زمان و هزینه 

- کامل شدن آموخته های نظری دانشگاه با اجرای عملی 

- مورد استفاده اساتید و دانشجویان و درمانگران مراکز تخصصی درمانی 

- آشنایی با فرم های اختصاصی ازمون 

- فایل راهنمایی نمره گذاری و تفسیر 55 صفحه 

-  فایل :   zip 

- حجم : 22/8 MB 

در پرسش‌نامه‌های شخصیت، هدف اصلی عینیت است. این پرسش‌نامه‌های را به‌آسانی می‌توان نمره‌گذاری کرد و پایائی و اعتبار آنها را ارزیابی نمود. لیکن ساخت انعطاف‌ناپذیر آنها، یعنی سؤالات مشخصی که به هر یک از آنها با انتخاب یکی از گزینه‌ها پاسخ داده می‌شود، آزادی بیان را به شدت محدود می‌کند.

در مقایسه با آنها در آزمون‌های فرافکن سعی می‌شود قسمت خصوصی شخصیت وارسی شود و شرایطی فراهم آید که فرد تا حد زیادی با پاسخ‌های خود درآمیزد. در یک آزمون فرافکن محرک مبهمی ارائه می‌شود تا شخص هر طور که میل دارد به آن پاسخ دهد. از لحاظ نظری، چون محرک مبهم است و مستلزم پاسخ خاصی نیست لذا فرد شخصیت خود را در محرک ارائه شده فرافکنی می‌کند.

آزمون‌های فرافکن تخیل شخص را برمی‌انگیزند و فرض بر این است که شخص با فرآورده‌های تخیلی خویش اطلاعاتی دربارهٔ خود به‌دست می‌دهد. دو آزمون که مورد استفاده فراوان قرار گرفته‌اند عبارتند از:

- آزمون رورشاخ(Rorschach Rest) و آزمون اندریافت موضوع (تی‌اتی ـThematic Apperception).

 

آزمون رورشاخ که توسط روانپزشک سوئیسی هرمان روشاخ در دههٔ ۱۹۲۰ ساخته شد شامل ده کارت است که روی هر یک طرح نسبتاً پیچیده‌ای از لکهٔ مرکب نقش بسته است که نمونه‌ای از آن در شکل نمونه‌هائی از لکه‌های مرکب در آزمون رورشاخ ملاحظه می‌شود. بعضی از کارت‌های رنگی و بعضی دیگر سیاه و سفید است. از آزمودنی خواسته می‌شود هر بار به یکی از کارت‌ها نگاه کند و بگوید که لکهٔ کارت شبیه به چه چیزی است.

پس از آنکه آزمودنی به همهٔ کارت‌ها پاسخ داد معمولاً آزمایشگر پاسخ‌های وی را مرور می‌کند و از او می‌خواهد که بعضی از پاسخ‌ها را روشن‌تر بیان کند و بگوید کدام قسمت از لکه مرکب مبنای برداشتی است که وی از آن ارائه داده است.

 

پاسخ‌های آزمودنی را به طرق مختلف می‌توان نمره گذاری نمود. سه مقوله عمده عبارتند از:

 

- مکان(location):

آیا پاسخ سراسر لکه مرکب را دربرمی‌گیرد یا بخشی از آن را.

 

- تعیین‌کننده‌ها(determinants):

- آزمودنی به شکل لکه، با رنگ آن، و یا به تفاوت‌هائی دریافت یا سایه و روشن آن پاسخ داده است.

 

- محتوا(content):

پاسخ نمایانگر چیست. اغلب آزمایندگان پاسخ‌های را برحسب فراوانی نیز نمره‌گذاری می‌کنند. برای مثال اگر بسیاری از افراد پاسخ واحدی به لکه معینی داده باشند در آن صورت ممکن است چنین پاسخی یک پاسخ 'متداول' محسوب شود.

 

براساس مقوله‌های یادشده چندین نظام نمره‌گذاری تفصیلی تهیه شده است. با این حال چون ثابت شده که این نظام‌ها از لحاظ پیش‌بینی ارزش محدودی دارند لذا بسیاری از روانشناسان ارزیابی کلی خود از پاسخ‌های ثبت شده و نیز واکنش کلی آزمودنی به شرایط آزمون (مثلاً اینکه آزمودنی تا چه اندازه دفاعی، ارتباط‌پذیر، رقابت‌جو، اهل همکاری و جز اینها است) را مبنای تفسیر خود قرار می‌دهند. تفسیر آزمون رورشاخ بیش از تفسیر هر آزمون شخصیتی دیگر مستلزم آموزش و تجربه است.

 

 

 ۱۳۹۴/۱۱/۰۸ویژه اعضا تست و آزمون > آزمونهای فرافکن شخصیت

دانلود راهنمای تفسیر و تحلیل کارت های آزمون فرافکن اندریافت موضوع

 - برای فهم بهتر و توانایی انجام نمره گذاری بهتر توسط دانشجویان و اساتید روانشناسی نیازمند مجموعه ایی بود تا بتوانیم به سوالات بیشمار متخصصین در زمینه ی بالینی هم به لحاظ عملی و هم نظری باشیم . لذا با تلاش مستمر تیم تخصصی و تحقیقاتی سلامت و مهر این امر محقق گردید و با کمک منابع معتبر دانشگاهی آماده ی استفاده ی محققان گردیده است .

- مجموعه شامل 23 صفحه با فرمت  PDF 

- ذکر منابع و مآخذ به کار رفته در تحقیق 

- راهنمای بسیار خوب و جامع در تفسیر و تحلیل کارت های آزمون اندریافت موضوع 

 ۱۳۹۴/۰۷/۱۸ویژه اعضا تست و آزمون > آزمونهای فرافکن شخصیت

دانلود جدول استخراج نتایج کیفی اندریافت موضوع

جدول مورد نظر جهت ثبت داده ها به سه برابر اندازه واقعی تغییر یافته و برای محققان و دانشجویان روانشناسی آماده گردیده است.

 ۱۳۹۳/۰۴/۲۴ویژه اعضا تست و آزمون > آزمونهای فرافکن شخصیت

نمونه اجرا شده تفسیر و نمره گذاری آزمون فرافکن اندریافت موضوع T.A.T

این فایل مخصوص دانشجویان روانشناسی بالینی و مشاوران و روانپزشکان جهت افزایش تجارب بالینی آنهاست .

 

مزایای پکیج:

به همراه  داستانهای هر کدام از کارت ها 

- نمره گذاری

- تفسیر کمّی

- تفسیر کیفی

- آزمودنی 16 ساله

-  اجرا و تفسیر و نمره گذاری با تکیه بر منابع معتبر دانشگاهی داخلی و خارجی  که منابع  در فایل ضمیمه پست های مربوط به این آزمون در سایت ذکر شده است .

- َََاجرای این آزمون به طور قدم به قدم و فوق تخصصی اجرا گردیده و همواره مورد استقبال گسترده ی روانشناسان و مشاوران خانواده بوده است .

- شرح داستان مربوط به هر کدام از کارت ها و تفسیر کمی و کیفی آن کارت

- جداول فهرست نیازها و جدول فهرست فشارها

- جدول استخراج نتایج کیفی

- جدول استخراج نتایج کمی

- فایل اجرایی اختصاصی بزرگترین مرجع روانشناسی ایران

- با هزینه  مبلغ یک ویزیت می توانید فایل را دریافت و برای همیشه هنر کار با این آزمون را داشته باشید .با توجه به اینکه تهیه چنین فایل تخصصی از مطالعه اولیه تا جمع آوری و استخراج و اجرا و تفسیر و نمره گذاری نزدیک به یک ماه زمان می برد و شما می توانید با کمترین زمان ممکن به این مجموعه دسترسی داشته باشید .

- کارگاه تخصصی در قالب 28 صفحه pdf ارائه گردیده .

- حجم فایل 1.74 مگابایت

نمونه جداول  از چندین مورد تفسیری

  

 

 

 

 ۱۳۹۳/۰۴/۲۴ویژه اعضا 


صفحه :
پرداخت آنلاینجهت پرداخت آنلاین پس از عضویت در سایت سلامت و مهر وارد پنل کاربری خود شوید
درگاه پرداخت موبایلی USSD به منظور خرید آسان و امن و قابل دسترس در همه جا راه اندازی گردید .
لطفا عدد #4790 *97*788* را شماره گیری نمائید [جهت خریدهای بیش از 5000 تومان] با تشکر

تبلیغات
پنجمین کنفرانس بین المللی روانشناسی ، علوم تربیتی و سبک زندگی


نظرسنجی

بیشتر علاقمند به کدام مطالب در زمینه ی روانشناسی هستید؟

ازدواج و خانواده
کتاب
نرم افزار تخصصی
پاورپوینت تخصصی
فیلم آموزشی و تخصصی
مقالات علمی بر اساس موضوع
عکس های تخصصی
کودک و نوجوان
سالمندی
جملات جالب و داستانهای آموزنده
همسر یابی با کمک مراکز مشاوره رسمی و متخصصین
استعداد یابی و خرید ایده های علمی و کاربردی شما
پاورپوینت(عمومی) جالب و خواندنی 
 
آخرین ارسال ها :

دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه دکتری روانشناسی ، مشاوره و علوم شناختی تجربه متفاوت دخترانه از بیش فعالی و نقص توجه ADHDدر ایرانکشف دانشمندان در خصوص رابطه درس خواندن بیشتر و سلامتی رتبه های برترین دانشگاه های روانشناسی جهان در سال 2019بررسی تنهایی بین فردی ، تنهایی درون فردی ، تنهایی وجودی ( از نگاه اروین یالوم)انجمن اولیا و مربیان کارآمد، مدرسه سرآمد ( راه های افزایش مشارکت و تشویق والدین در جلسات انجمن)+ موانع عدم حضور برخی والدین و راهکارهاقرار گرفتن مجله روانشناسی بالینی در لیست ISCدستور سازمان نظام در خصوص تمدید و درخواست پروانه اشتغال تخصصیتولید یک الگوریتم هوش مصنوعی برای تشخیص نشانه‌های اضطراب و افسردگی از روی گفتار کودکانفرزندم قرار است چگونه با ازدواج من کنار بیایید؟چه زمانی به کودک بگوییم پدر یا مادر واقعی‌اش نیستیم؟!
همایش ها و کنفرانس ها :

ادامه...

آمار سایت :
کاربران آنلاین : 3 نفر
بازدید امروز : 60 بار
کاربران امروز : 20 نفر
بازدید دیروز : 905 بار
کاربران دیروز : 121 نفر
بازدید کل : 3705216 بار

ارسال رزومه روانشناسان جهت همکاری :رزومه خود را در قالب PDF یا WORD ارسال کنید.
 
   

                 مهمترین اخبار امروز

 تمامی حقوق مادی و معنوی برای وب سایت سلامت و مهر محفوظ است. 1393©

 

Copyright © 2014 | www.salamatomehr.com | all rights reserved 

 
پویش Designed and Powered By : PooyeshIT