پرسشنامه سنجش میزان شادی و خوشحالی

هنگام یادآوری خاطرات شاد گذشته،به این فكر كنید كه می‌توانید بار دیگر هم این شادی‌ها را تجربه كنید.

فكر می‌كنید غم و اندوه زندگی‌تان زیاد شده و دیگر رنگ و روی شادی را نمی‌بینید؟ شاید هم تیپ شخصیتی شما به گونه‌ای است كه بیشتر به سمت غمگین بودن گرایش دارید و از زندگی لذت نمی‌برید. به هر حال این تست كه توسط متخصصان طراحی شده به شما كمك می‌كند كه بفهمید براساس تیپ شخصیتی‌تان چطور می‌توانید خاطرات لذت‌بخش‌تری بسازید و در زندگی شاد‌تر باشید.

لطفا قبل از نمره گذاری به نوع رنگ گزینه ها جهت دریافت پاسخ صحیح دقت نمائید. 


1-یكی از همكاران شما درباره سفر خانوادگی‌اش با شما صحبت می‌كند. در این لحظه چه افكاری به ذهن‌تان می‌رسد؟


 -  واقعا چرا بعضی‌ها دلشان می‌خواهد جزئیات سفر خسته‌كننده‌شان را برای دیگران تعریف كنند؟

 

 - خوب است كه درباره لحظات خوب با دیگران حرف بزنیم.


 -   با این حرف‌ها می‌خواهند چه چیزی را ثابت كنند؟


 -   اوه، اوه، یادم باشد من هم هفته دیگر باید شام به خانه مادرشوهرم بروم.2-متوجه شده‌اید كه قرار است ساختمان محل كار شما به مكان دیگری منتقل شود. نظرتان چیست؟


  -  اوه نه، قرار است چه‌جور دفتری را در اختیارمان قرار دهند؟


  -  ضرورتی نداشت؛ در همین دفتر هم كارهایمان را به خوبی انجام می‌دادیم.


  -   عالی است؛ تغییراتی در پیش داریم.


  - می‌توانم دفتر و میز كار جدیدم را به سلیقه خودم مرتب كنم.3-همین امروز ناگهان باخبر شده‌اید كه كمی زودتر می‌توانید از سر كار به خانه بازگردید و عصر وقت‌تان آزاد است. چه كار می‌كنید؟


   - با خوشحالی دنبال نامزد یا همسرتان می‌روید تا با هم بیرون بروید.

 

- از این شانس غیرمنتظره برای آرامشتان استفاده می‌كنید و آن را با آغوش باز می‌پذیرید.


  -   می‌ترسید. سر كار قرار‌های مهمی داشتید.

 

- جشن می‌گیرید؛ هر اتفاقی ممكن است بیفتد.

 


4-یكی از دوستان‌تان از بابت مصاحبه شغلی‌اش نگران است. چه كار می‌كنید؟


  - نمی‌خواهید او را منصرف كنید اما واضح است كه شرایط سختی در پیش دارد.


  -  او را دعوت می‌كنید تا بر اساس تجربیات قبلی خودتان راهنمایی‌اش كنید.


   - سعی می‌كنید موقعیت مشابهی فراهم كنید تا او را با سوالات احتمالی روبه‌رو سازید.


   -  برای این موضوع هیجان‌زده هستید.5-یكی از آشنایان قدیمی به‌طور غیرمنتظره به شما تلفن می‌كند و می‌خواهد بداند برای نوشیدن یك فنجان چای وقت دارید. در آن لحظه به چه چیزی فكر می‌كنید؟salamatomehr


   - چه سورپرایز خوبی!


  - می‌خواهد موضوع مهمی را با من در میان بگذارد یا خبر بدی بدهد؟


  - آیا امروز می‌توانم كارهایم را به‌موقع تمام كنم و به قرارم برسم؟


  -  چه موقعیت خوبی پیش آمده تا دوباره لحظات لذت‌بخشی را كنار هم باشیم.

 


6-بهترین لحظه امروز شما چه زمانی بود؟


   - صبح؛ البته قبل از اینكه زنگ ساعت مرا از تختخواب بیرون بكشد.


   - امروز عصر، زمانی كه بعد از یك روز كاری پرمشغله به خانه آمدم.


   - وقتی كه قرار ملاقات كاری امروز خوب پیش رفت.


   - وقتی این خبر به گوشم رسید كه قرار است به سفر كاری بروم.

 


7-والدین تان را برای شام به خانه‌تان دعوت می‌كنید. بعد از غذا مادر شما داوطلب می‌شود كه ظرف‌ها را بشوید. چه كار می‌كنید؟


   - خوشحال می‌شوید كه از این بخش از كار خانه رها شده‌اید.


  - ضمن اینكه با او مشغول صحبت می‌شوید در خشك كردن بشقاب‌ها به او كمك می‌كنید.


  - به او یادآوری می‌كنید كه خوب نمی‌داند وسایل شما را كجا باید قرار دهد و ممكن است آنها را اشتباهی جابه‌جا كند.


  -  از او می‌خواهید كه از آشپزخانه برود، هیچ عجله‌ای نیست. خودتان بعدا این كار را انجام می‌دهید.8-در سالگرد ازدواج‌تان چه برنامه‌ای ترتیب می‌دهید؟


   - برای خودتان دو نفر بانجی جامپینگ رزرو می‌كنید.


  -  یك قرار شام عاشقانه در نظر می‌گیرید.


  - یك برنامه غافلگیركننده ترتیب می‌دهید ولی نگران هستید كه آیا همسرتان از این كار خوشش می‌آید؟


  - مطمئن نیستد كه شریك زندگی شما حتما چنین روزی را یادش باشد.9-به كدام‌یك بیشتر فكر می‌كنید؟


  -  دیروز


  - امروز و حال حاضر


  -  موقعیت بزرگ بعدی


  - هر چیزی كه برایتان كار كند

 


10-احساس می‌كنید در كار روزانه غرق شده‌اید. نظرتان درباره این شرایط چیست؟


  -  زندگی هیچ‌وقت بر وفق مراد نبوده است.


  -  می‌خواهم همه‌چیز را رها كنم و در جایی دیگر كار تازه‌ای را شروع كنم.


  - چه‌كار می‌توانم بكنم؟ چندان غیرمنتظره نیست كه اوضاع بدتر هم شود.


  - می‌خواهم برای این موضوع وقت بگذارم و بفهمم چرا هیچ چیز برای من خوب پیش نمی‌رود.11-دوستان‌تان شما را چطور توصیف می‌كنند؟


   - پر استرس


   - آرام


   - ناراضی


   - عجول

 

برای به دست آوردن موقعیت‌های خوب زندگی فعلی‌تان شادی كنید.

 

اگر بیشتر پاسخ‌های‌تان سبز است...


فكر می‌كنید زندگی ناامیدكننده و غمگین است


هیچ اعتقادی ندارید كه اوضاع بهتر می‌شود و از بابت صحبت درباره این بدبینی شرمنده نمی‌شوید. زندگی شما در گذشته چندان خوش و خرم نبوده و امیدی ندارید كه آینده روشنی پیش رو داشته باشید. مدام در مورد وضعیت و شرایطتان غر می‌زنید كه این موضوع گاهی اطرافیان را واقعا كلافه می‌كند. مشكل شما این است كه به‌طور ناخودآگاه یك زندان روحی برای خودتان ساخته‌اید و داخل این محیط تیره و تار زندگی می‌كنید و برای خروج از آن هیچ انگیزه‌ای ندارید. باید بفهمید ریشه این همه بدبینی از كجاست و از چه جایی نشات می‌گیرد؟


چرا فكر می‌كنید دوستان و اطرافیان شما كه زندگی شادی دارند درباره زندگی اشتباه فكر می‌كنند؟ بهتر است بدانید شادی وابسته به اتفاقات اطراف شما نیست بلكه موضوع این است كه نسبت به این اتفاق‌ها چه واكنشی داشته باشید و از هر لحظه كوچك برای لذت بردن از زندگی استفاده كنید. همه اتفاقات دنیا منفی نیستند. اگر با یادآوری خاطرات شاد گذشته غم فراوانی سراغ‌تان می‌آید به این فكر كنید كه می‌توانید بار دیگر هم این شادی‌ها را تجربه كنید.

اگر بیشتر پاسخ‌های‌تان آبی است...

فكر می‌كنید زندگی ناامیدكننده و غمگین است


هیچ اعتقادی ندارید كه اوضاع بهتر می‌شود و از بابت صحبت درباره این بدبینی شرمنده نمی‌شوید. زندگی شما در گذشته چندان خوش و خرم نبوده و امیدی ندارید كه آینده روشنی پیش رو داشته باشید. مدام در مورد وضعیت و شرایط‌تان غر می‌زنید كه این موضوع گاهی اطرافیان را واقعا كلافه می‌كند. مشكل شما این است كه به‌طور ناخودآگاه یك زندان روحی برای خودتان ساخته‌اید و داخل این محیط تیره و تار زندگی می‌كنید و برای خروج از آن هیچ انگیزه‌ای ندارید.

باید بفهمید ریشه این همه بدبینی از كجاست و از چه جایی نشات می‌گیرد؟ چرا فكر می‌كنید دوستان و اطرافیان شما كه زندگی شادی دارند درباره زندگی اشتباه فكر می‌كنند؟ بهتر است بدانید شادی وابسته به اتفاقات اطراف شما نیست بلكه موضوع این است كه نسبت به این اتفاق‌ها چه واكنشی داشته باشید و از هر لحظه كوچك برای لذت بردن از زندگی استفاده كنید. همه اتفاقات دنیا منفی نیستند. اگر با یادآوری خاطرات شاد گذشته غم فراوانی سراغ‌تان می‌آید به این فكر كنید كه می‌توانید بار دیگر هم این شادی‌ها را تجربه كنید.

 اگر بیشتر پاسخ‌های‌تان بنفش است...

دل‌تان می‌خواهد در زمان حال شاد باشید


عاشق زندگی كردن در لحظه هستید و دوست دارید شادی‌های كوچك‌تان را با دیگران قسمت كنید. خوب می‌دانید كه لازم است به زمان حال توجه داشته باشید و به خاطر داشتن چیزهای خوب شكرگزار باشید. افسوس خوردن و مرور خاطرات بد گذشته در زندگی شما جایی ندارد. نسبت به این موضوع آگاه هستید كه اگر از تجربیات تلخ گذشته رها نشوید زندگی برای‌تان لذت‌بخش نخواهد بود. می‌دانید اگر مزه رنج و تلخی را نچشیده باشید، قدر لذت را كمتر درك می‌كنید.

از این رو حتی اگر غمگین هم باشید، این احساسات را با نزدیكان‌تان در میان می‌گذارید و همیشه در تلاش نیستید كه خودتان را فردی مثبت نشان دهید. علاوه بر این به خوبی می‌دانید كه خوشی‌های كوچك چه تاثیر شگفتی در زندگی‌تان بر جای می‌گذارند؛ البته توصیه می‌شود كه در این مورد هم تعادل داشته باشید و در غرق شدن در خوشی و شادی‌ها زیاده‌روی نكنید.

اگر بیشتر پاسخ‌های‌تان نارنجی است...

ترجیح می‌دهید به آینده فكر كنید


از جمله‌های این‌چنینی زیاد استفاده می‌كنید: «نباید فراموش می‌كردم، باید یادم می‌موند! كاش اینطور می‌شد و...» این موضوع نشان می‌دهد مدام به این فكر می‌كنید كه چرا كارها بد پیش می‌رود. این نگرانی‌ها از شما انرژی زیادی می‌گیرد.  هدف اصلی شما این است كه در هر موقعیتی كه فكر می‌كنید ممكن است اتفاق بدی بیفتد، حاضر شوید و از بروز مشكلات پیشگیری كنید.  از طرف دیگر فكر می‌كنید كه رسیدن به شادی كاری بس دشوار است چون لازم است در جایی از زندگی پرتلاطم‌تان بایستید.سلامت ومهر

آنقدر در فكر كردن به آینده غرق شده‌اید كه حتی فرصت ندارید چند لحظه بایستید و برای به دست آوردن موقعیت‌های خوب زندگی فعلی‌تان شادی كنید. برای رهایی از این حالت بهتر است اولویت‌های زندگی‌تان را مشخص كنید. این كار به شما كمك می‌كند برای آنچه اهمیت دارد بیشتر تلاش كنید و روی سایر مسائل جزئی بیش از حد متمركز نشوید. همه تلاش‌تان را به‌كار ببرید اما بیش از حد روی مقصد تمركز نكنید و از مسیری كه در آن هستید، لذت ببرید.

ورزش شما را شاد می‌كند


متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند كه حركت‌های ورزشی، پیاده‌روی و بازی‌های حركتی در ابتدای صبح نه‌تنها بدن و ذهن را شاداب و پرجنب‌وجوش می‌كند بلكه انرژی بیشتری برای انجام كارهای روزانه به افراد می‌بخشد. پس با ورزش كردن، روح و ذهن خود را از مشكلات زندگی جدا كنید. همچنین انجام روزانه ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و شنا باعث ایجاد سرزندگی و طراوت روحی از یك‌سو و كاهش وزن و تقویت جسم در برابر بیماری‌های مزمن از سوی دیگر می‌شود.

عدم تحرك روزانه، رابطه‌ای مستقیم با چاقی، بیماری‌های قلب و عروق، فشارخون بالا و انواع سكته‌ها دارد و خطر ابتلا به افسردگی و اختلال‌های عصبی را افزایش می‌دهد.

شاید به نظر بیاید بازی‌های معمولی كه بزرگسالان با توپ انجام می‌دهند تنها برای سرگرمی است اما این بازی‌ها علاوه بر مزایای فیزیكی متعدد، روحیه كارجمعی، هوشیاری ذهن، توانایی حل مشكلات و تصمیم‌گیری را در افراد افزایش می‌دهند. بازی كردن می‌تواند بر خوشحال شدن و مفید واقع شدن در كارها اثرات موثری داشته باشد. 

 

منبع:مجله زندگی ایده آل

دیدگاه خود را بیان کنیدنظرسنجی