برترین دانشگاه‌های روانشناسی دنیا با رتبه‌بندی موضوعی «تایمز هایر اجوکیشن»(times higher education)

برترین دانشگاه‌های روانشناسی دنیا با رتبه‌بندی موضوعی «تایمز هایر اجوکیشن»(times higher education)

بررسی رتبه‌بندی تایمز نشان می‌دهد که برترین دانشگاه‌ جهان در رشته روانشناسی، آکسفورد است.
به گزارش سلامت و مهر به نقل از ایسنا، رتبه‌بندی موضوعی «تایمز هایر اجوکیشن»(times higher education) برای رشته روانشناسی، علاوه بر استفاده از همان شاخص‌های عملکردی دقیق که برای باقی رشته‌ها استفاده می‌شود، از معیاری دیگر متناسب با این رشته نیز استفاده می‌کند.

این دانشگاه‌ها در زمینه‌های مختلف روانشناسی از جمله روانشناسی آموزشی، ورزشی ، تجاری، حیوانات و بالینی پیشرو هستند.

رتبه بندی دانشگاه‌های جهان از سوی موسسه تایمز در سال ۲۰۲۴ میلادی شامل ۱۹۰۶ دانشگاه در ۱۰۸ کشور و منطقه است.

جدول این رتبه بندی بر اساس ۱۸ شاخص عملکردی با دقت بالا انجام شده و عملکرد یک دانشگاه را در ۵ حوزه شامل آموزش، محیط تحقیق، کیفیت تحقیق، صنعت و چشم انداز بین المللی مورد بررسی قرار داده است.


رتبه بندی امسال، بیش از ۱۳۴ میلیون سند در ۱۶.۵ میلیون نشریه تحقیقاتی را تجزیه و تحلیل کرد و شامل پاسخ‌های نظرسنجی از ۶۸ هزار و ۴۰۲ محقق در سراسر جهان بود. به طور کلی، موسسه تایمز ۴۱۱ هزار و ۷۸۹ نقطه داده را از بیش از ۲ هزار و ۶۷۳ موسسه که داده ارسال کرده بودند، جمع آوری کرده است.

دانشگاه آکسفورد برای هشتمین سال متوالی در صدر این رتبه‌بندی قرار دارد، اما ۵ دانشگاه دیگر این رتبه بندی شاهد تغییراتی در رتبه‌های خود بوده‌اند. دانشگاه استنفورد به رتبه دوم صعود کرد و دانشگاه هاروارد را به رتبه چهارم رساند.

موسسه فناوری ماساچوست (MIT) امسال با دو پله صعود به رتبه سوم رسیده است. دانشگاه کمبریج نیز پس از اینکه سال گذشته در جایگاه سوم مشترک قرار گرفت، به رتبه پنجم سقوط کرد.

برترین ورودی جدید امسال دانشگاه کاتولیک ایتالیا است که در رده ۳۵۰-۳۰۱ رتبه بندی شده است. با این حال، اکثر موسساتی که امسال برای اولین بار به این رتبه بندی می پیوندند در آسیا هستند.

ایالات متحده به طور کلی با ۱۶۹ مؤسسه آموزش عالی دارای بیشترین نمایندگی و همچنین بیشترین نمایندگی در بین ۲۰۰ مؤسسه برتر است . هند با ۹۱ مؤسسه در حال حاضر چهارمین کشور پر نماینده است و از چین با ۸۶ نماینده پیشی گرفته است.

چهار کشور برای اولین بار وارد این رتبه بندی می‌شوند که همه آنها در اروپا هستند. اضافه شدن کوزوو، بوسنی و هرزگوین، مقدونیه شمالی و ارمنستان برخلاف روند سال گذشته است که همه تازه واردها از آفریقا بودند.

دانشگاه شارجه در امارات متحده عربی بالاترین امتیاز را در چشم انداز بین المللی کسب کرده است، در حالی که ۲۸ موسسه برای ملاک صنعتی بودن، امتیاز ۱۰۰ را دریافت کردند.

بر این اساس رتبه بندی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته روانشناسی در سال ۲۰۲۴ میلادی به شرح ذیل است:
۱- دانشگاه آکسفورد(انگلیس)
۲- دانشگاه استنفورد (آمریکا)
۳- موسسه فناوری ماساچوست(آمریکا)
۴- دانشگاه هاروارد(آمریکا)
۵- دانشگاه کمبریج( انگلیس)
۶- دانشگاه پرینستون (آمریکا)
هیچ دانشگاهی حائز رتبه‌های ۷ و ۸ نشد.
۹- دانشگاه کالیفرنیا،برکلی(آمریکا)
۱۰-دانشگاه ییل(آمریکا )

محمد کفاش روانشناس بالینی

دیدگاه خود را بیان کنیدنظرسنجی