سودمندی بی شمار بادمجان برای سلامتی بدن

 بادمجان حاوی مواد مختلفی است که پتانسیل مبارزه با سلول های سرطانی را نشان داده اند. به عنوان مثال، سولاسودین رامنوسیل گلیکوزیدها(SRGs) نوعی از ترکیباتی هستند که در برخی گیاهان، از جمله بادمجان، یافت می شوند.

 

  بادمجان به خانواده بادمجانیان تعلق دارد و در سراسر  جهان در غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه اغلب به عنوان یک سبزی در نظر گرفته می شود، بادمجان ها از نظر فنی یک میوه هستند، زیرا از یک گیاه گل دهنده رشد می کنند و حاوی دانه هستند.

 

انواع مختلفی از بادمجان در اندازه و رنگ های مختلف وجود دارند. و در شرایطی که بادمجان هایی با پوست بنفش تیره رایج‌ترین نوع محسوب می شوند، آنها در رنگ های قرمز، سبز یا حتی سیاه نیز وجود دارند. افزون بر بافت و عطر و طعمی که به غذا می بخشد، بادمجان میزبان فواید سلامت مختلفی نیز است. در ادامه با برخی از آنها بیشتر آشنا می شویم.

 

سرشار از مواد مغذی است

 

بادمجان ها یک ماده غذایی با تراکم بالای مواد مغذی هستند و بر همین اساس از محتوای  ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر بهره می برند، در شرایطی که کالری پایینی دارند.


 

یک فنجان (82 گرم) بادمجان خام حاوی مواد مغذی زیر است:

کالری:

20

کربوهیدارت ها:

5 گرم

فیبر: 

3 گرم

پروتئین:

1 گرم

منگنز: 

10 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه

فولات:

5 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه

پتاسیم: 

5 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه

ویتامین  k :

4 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه

ویتامین c :

 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه

همچنین، بادمجان ها حاوی مقدار کمی از مواد مغذی دیگر، از جمله نیاسین، منیزیم و مس هستند.

از محتوای بالای آنتی اکسیدان ها سود می برد

افزون بر در اختیار داشتن انواع مختلفی از ویتامین ها و مواد معدنی، بادمجان از محتوای بالای آنتی اکسیدان ها برخوردار است.

 

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که به محافظت از بدن در برابر آسیب ناشی از موادی مضر که به نام رادیکال های آزاد شناخته می شوند، محافظت می کنند.

 

مطالعات نشان داده اند که آنتی اکسیدان ها می توانند به پیشگیری از بسیاری انواع بیماری های مزمن، مانند بیماری قلبی و سرطان کمک کنند.

 

به طور ویژه، بادمجان سرشار از آنتوسیانین ها، نوعی رنگدانه با ویژگی های آنتی اکسیدانی و عامل رنگ پر طراوت بادمجان، است.

یک آنتوسیانین به نام ناسونین در بادمجان ها بسیار مفید است. چندین مطالعه آزمایشگاهی کارایی آن در محافظت از سلول ها برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد را تایید کرده اند.

 

ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد

 

به لطف محتوای آنتی اکسیدانی، برخی مطالعات نشان داده اند که بادمجان ممکن است به کاهش  خطر ابتلا به بیماری قلبی کمک کند.

 

در یک مطالعه، خرگوش هایی با کلسترول بالا روزانه و به مدت دو هفته 10 میلی لیتر آب بادمجان دریافت کردند. در پایان مطالعه، سطوح کلسترول بد (LDL) و تری گلیسیرید، دو نشانگر خون که افزایش بیش از اندازه آنها می تواند به خطر افزایش یافته ابتلا به بیماری قلبی منجر شود، کاهش یافته بودند.salamatomehr

 

مطالعات دیگر نشان داده اند که بادمجان ممکن است یک اثر محافظتی روی  قلب داشته باشد. در یک مطالعه، حیوانات با بادمجان خام یا گریل شده به مدت 30 روز تغذیه شدند. در هر دو حالت پژوهشگران شاهد بهبود عملکرد قلب و کاهش شدت حمله قلبی بودند.

 

در شرایطی که نتایج کسب شده امیدوارکننده هستند، باید به این نکته توجه داشت که پژوهش های فعلی محدود به حیوانات و مطالعات آزمایشگاهی بوده و به پژوهش های بیشتر برای ارزیابی تاثیر بادمجان بر انسان نیاز است.

 

ممکن است کنترل بر  قند خون را بهبود ببخشد

 

افزودن بادمجان به  رژیم غذایی ممکن است به زیر کنترل داشتن قند خون کمک کند. بادمجان ها از محتوای بالای فیبر سود می برند. فیبر می تواند قند خون را با کند کردن جریان گوارش و جذب قند در بدن کاهش دهد. سطوح قند خون با جذب کندتر پایدار باقی می ماند و از فراز و فرودهای ناگهانی آن جلوگیری می شود.

 

مطالعه ای دیگر نشان داده است که پلی فنول ها، ترکیبات گیاهی طبیعی، که در مواد غذایی مانند بادمجان یافت می شوند، ممکن است جذب قند را کاهش دهند و ترشح انسولین را افزایش دهند، که هر دو می توانند به کاهش قند خون کمک کنند.

 

می تواند به کاهش وزن کمک کند

 

بادمجان ها از محتوای فیبر بالا و کالری کم برخوردار هستند و از این رو، گزینه ای عالی برای افزودن به رژیم کاهش  وزن محسوب می شوند.

 

فیبر موجود در بادمجان به آرامی از دستگاه گوارش عبور می کند و می تواند احساس سیری و پری را افزایش داده و میزان کالری دریافتی را کاهش دهد.

 

هر فنجان (82 گرم) بادمجان خام حاوی 3 گرم فیبر است و تنها 20 کالری دارد.

 

ممکن است فواید ضد سرطانی داشته باشد

 

بادمجان حاوی مواد مختلفی است که پتانسیل مبارزه با سلول های سرطانی را نشان داده اند. به عنوان مثال، سولاسودین رامنوسیل گلیکوزیدها (SRGs) نوعی از ترکیباتی هستند که در برخی گیاهان، از جمله بادمجان، یافت می شوند.

 

برخی مطالعات روی حیوانات نشان داده اند که SRGs می توانند موجب  مرگ سلول های سرطانی شوند و ممکن است به کاهش امکان عود انواع مشخصی از سرطان کمک کنند. اگرچه مطالعات در این زمینه محدود هستند، SRGs نشان داده اند می توانند به طور ویژه در برابر سرطان پوست، هنگامی که به صورت مستقیم روی پوست اعمال می شوند، موثر عمل کنند.

 

افزون بر این، چندین مطالعه نشان داده اند که مصرف میوه ها و سبزیجات، مانند بادمجان، ممکن است به محافظت در برابر انواع خاصی از سرطان کمک کند. یک بررسی که شامل تقریبا 200 مطالعه می شد، نشان داد که مصرف میوه ها و سبزیجات با محافظت در برابر سرطان های لوزالمعده، معده، روده بزرگ، مثانه، دهانه رحم، و پستان مرتبط بوده است.

 

با این وجود، مطالعات بیشتری باید صورت بگیرند تا مشخص شود ترکیباتی که در بادمجان یافت می شوند چگونه ممکن است بر سرطان در انسان ها تاثیرگذار باشند.

 

افزودن آن به رژیم غذایی آسان است

 

بادمجان را می توانید به شیوه های مختلف در رژیم غذایی خود جای دهید. شما می توانید بادمجان را به صورت پخته، گریل شده، کبابی و ... مصرف کنید.

 

به گزارش سلامت و مهر به نقل از افکار نیوز : بادمجان می تواند جایگزینی کم کالری برای بسیاری از مواد تشکیل دهنده پر کالری باشد. بر همین اساس، میزان کربوهیدارت و کالری دریافتی خود را می توانید کاهش دهید، در شرایطی که میزان دریافت مواد مفید مانند فیبر و مواد مغذی دیگر افزایش می یابد.

 

 

دیدگاه خود را بیان کنیدنظرسنجی