اعطای مجوز مشاوره با رویکرد دینی واسلامی به حوزه علمیه( نقدها و اقدامات)

اعطای مجوز مشاوره با رویکرد دینی واسلامی به حوزه علمیه( نقدها و اقدامات)

به اطلاع اعضاء جامعه روان‌شناسی و مشاوره می رساند؛ چندی قبل اطلاع یافتیم 69 نفر از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی طرحی تحت عنوان "صلاحیت اعطای مجوز مشاوره با رویکرد دینی و اسلامی" به صورت مستقل در اختیار مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور قرار گیرد به مجلس ارائه داده است که این طرح با اضافه شدن یک تبصره ذیل ماده 1 قانون تشکیل سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ج.ا.ا محقق گردد. که موضوع به مرکز پژوهش های مجلس جهت بررسی احاله شده است، مرکز پژوهش های مجلس برای دریافت نظرات کارشناسی طرح را در اختیار بسیاری از ارگان ها، نهادها و اشخاص صاحب نظر قرار داده است.

سازمان به محض اطلاع از مفاد این طرح رایزنی خود را برای از دستور خارج کردن این موضوع شروع کرد. با نمایندگان مجلس، مسئولان و اشخاصی که این طرح جهت اظهار نظر به آن ها داده شده بود جلسه و اشکالات طرح در میان گذاشته شد. یکی از اهداف ملاقات روز 11 مردادماه 1401 با حضرت آیت الله اعرافی ریاست محترم حوزه علمیه در راستای مخالفت با طرح ارائه شده به مجلس شورای اسلامی همین موضوع بوده است. حضرت آیت الله اعرافی از موضوع طرح اطلاعی نداشتند. بلکه توسط نمایندگان مجلس طراحی و ارائه شده است .جهت اطلاع اکنون بیش از صد نفر از روحانیون تحصیلات روان شناسی و مشاوره در سطح ارشد و دکتری دارند و عضو سازمان نظام روان شناسی و مشاوره هستند و تعدادی از آنان پروانه دارند.همکاری همه جانبه ای با یکدیگر داریم. وهمیشه در 18 سال گذشته سازمان آماده تعامل و همکاری با حوزه بوده است. اما تا کنون تمام ضوابط سازمان شامل فارغ التحصیلان رشته های روان شناسی و مشاوره حوزوی شده است. بطور کلی سازمان از ضوابط خود در ارتباط با سازمانها،نهادها،دانشگاهها،حوزه ها وقوه قضاییه عدول نخواهد کرد وکسانی هم که غیر مرتبط هستند مانند بقیه متقاضیان باید یک مقطع دیگر دریافت نمایند یا در آزمون علمی_حرفه ای اگر در سازمان برگزار کرد، شرکت نمایند و توضیح دادیم اگر گاهی انتقاداتی در ارائه خدمات روان شناسی و مشاوره میشود، مرتبط با اعضاء سازمان نیست بلکه کسانی هستند که عضو سازمان یا پروانه ندارند و نمونه آن روان شناس نماها می باشند که ما اعلام عمومی کردیم.


خبری که روز گذشته منتشر گردید و موجب حساسیت گردید، منبع آن مرتبط با سازمان نبود بلکه تقطیع شده اخبار حوزه بدون اینکه اصل مطلب بیان شود... به دنبال وارونه جلوه دادن تلاش های سازمان برای متوقف کردن آن طرح مونتاژ شده بود، در گذشته هم چنین طرحهای وجود داشته است که با اقدامات موثر و تعاملی از دستور خارج کردیم . اکنون هم درتلاشیم این طرح غیر کارشناسی تفرقه افکنانه  را از دستور کار پژوهش های مجلس یا کمیسون مرتبط خارج نماییم. از تمام کسانی که خصوصا"در استانها با نمایندگان محترم مجلس در ارتباط هستند، تقاضا دارم مشکلات این طرح از جمله دوگانگی صدور مجوز در یک کشور، نداشتن ساختار لازم حوزه جهت نظارت ، غیرتخصصی شدن خدمات مشاوره ای،مغایرت با فرمان حضرت امام خمینی(ره) موضوع پیوند حوزه ودانشگاه وطرح مسایل اختلاف انگیز را با نمایندگان محترم مجلس در میان بگذارید. در شرایط کنونی تمام روانشناسان ومشاوران ما مبتنی بر فرهنگ دینی واسلامی ارایه خدمات می دهند اصلا ضرورتی به بیان این طرح نیست.

جهت استحضار برای پیگیری موضوع کمیته ای را در سازمان جهت رایزنی با نمایندگان مجلس و مرکز پژوهش های مجلس و سایر مسئولان تشکیل داده ایم.که ان شاء الله طرح از دستورکار خارج شود. همگان در سه سال گذشته ملاحظه نموده اند، سازمان با مواضع قاطع وجسورانه تمام تلاش خود را جهت جایگاه و اعتبار پروانه سازمان نموده است و خوشبختانه تاکنون دستاوردهای خوب و حتی تاریخی بدست آورده است. البته توجه داشته باشید در این راه ضرورت دارد از روش های هوشمندانه مختلف جهت احقاق حقوق صنف دفاع گردد و در آینده برنامه های تحولی بیشتری سازمان جهت ارتقاء جایگاه سازمان در دستور کار دارد. از توجه وحمایت همه شما عزیزان سپاسگزارم.

                                                   محمد حاتمی                           

                                رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره

دیدگاه خود را بیان کنیدنظرسنجی